Դատարանը բավարարել է ԱԺ պատգամավորի և լրատվամիջոցի դեմ «Լիդիան Արմենիայի» ներկայացրած հայցերը
«Լիդիան Արմենիան» տեղեկացնում է, որ ՀՀ ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարել է ընկերության կողմից ներկայացված ևս երկու հայց: Խոսքը ԱԺ պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանի և «Սկիզբ Մեդիա» ՍՊԸ-ի (1in.am լրատվական կայք) դեմ ներկայացված հայցերի մասին է: ԱԺ պատգամավորն Ազգային ժողովում իր ելույթում, իսկ լրատվամիջոցը իր կայքում հրապարակված հոդվածում զրպարտել էին ընկերությանը` տարածելով իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություններ: Թե' ազգային ժողովի պատգամավորը, և թե' լրատվամիջոցը ուղղակիորեն մեղադրել էին «Լիդիան Արմենիա» ընկերությանը կոռուպցիոն ինչ-ինչ գործարքներում ներգրավված լինելու մեջ` դրանով իսկ արատավորելով ընկերության գործարար համբավը, հանրության շրջանում ընկերության և Ամուլսարի ծրագրի նկատմամբ բացասական տրամադրություններ ստեղծելով: Ուստի ընկերությունը դիմել էր դատարան իր հասցեին հնչեցված զրպարտություն համարվող տեղեկությունները հերքելու պահանջներով:
Երկու հայցով էլ դատարանի վճիռները չեն բողոքարկվել և արդեն իսկ մտել են օրինական ուժի մեջ։ Համաձայն նշված վճիռների Սերգեյ Բագրատյանը և 1in.am լրատվական կայքը դատարանի վճռով սահմանված ժամկետներում պարտավորեցվել են հրապարակել իրենց հերքումները: Մինչ օրս Սերգեյ Բագրատյանի և 1in.am լրատվական կայքի կողմից դատական ակտերի պահանջները չեն կատարվել: Ընկերությունն արդեն իսկ դիմել է դատական ակտերի հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայություն վերոնշյալ վճիռները ի կատար ածելու նպատակով։ Այս իրողությունն ավելի քան մտահոգիչ է, քանի որ խոսքն ԱԺ պատգամավորի և լրատվամիջոցի մասին է, ովքեր, հարգելով սեփական լսարանը, պետք է կրկնակի պատասխանատվությամբ մոտենային իրենց կողմից արված ցանկացած հրապարակային հայտարարությանը:
«Լիդիան Արմենիան», հարգելով յուրաքանչյուրի խոսքի ազատության իրավունքը, միևնույն ժամանակ բոլորից ակնկալում է հրապարակային խոսքի նկատմամբ պատասխանատվություն, որը ոչ միայն բարոյական, այլ նաև իրավական կատեգորիա է: