Շոյգուն հրամայել է ՌԴ բոլոր կամավորական կազմավորումներին պայմանագիր կնքել ՊՆ-ի հետ
ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն հրամանագիր է ստորագրել, որով բոլոր «կամավորական ջոկատներին» պարտավորեցնում է մինչև հուլիսի 1-ը պայմանագիր կնքել Պաշտպանության նախարարության հետ, փոխանցում է գերատեսչության կայքը։
Թե կոնկրետ որ ստորաբաժանումների մասին է խոսքը, չի նշվում, սակայն գերատեսչությունը ռազմական մասնավոր ընկերությունների մարտիկներին բազմիցս անվանել է «կամավորներ»։
Ինչպես նշել է պաշտպանության փոխնախարար Նիկոլայ Պանկովը կոնֆերանսի ժամանակ, նման որոշումը թույլ կտա կամավորական կազմավորումներին տալ անհրաժեշտ իրավական կարգավիճակ և ընդլայնել ստորաբաժանումների հավաքագրման հնարավորությունները ինչպես զինվորականներով, այնպես էլ «կամավորներով»:
Ընդ որում, անհատ «կամավորները» հնարավորություն ունեն անհատական պայմանագրեր կնքել ինչպես ջոկատների, այնպես էլ անմիջականորեն ՊՆ-ի հետ։
Ռուսաստանյան Տելեգրամ մի շարք ալիքներ գրում են, որ այս հրամանով ՊՆ-ն ցանկանում է իրեն ենթարկել ռուսական ռազմական մասնավոր ընկերություններին, այդ թվում՝ «Վագներին», որոնք այժմ կամավորական կազմավորումների կարգավիճակում են։
«Վագների» հիմնադիր Եվգենի Պրիգոժինը բազմիցս հրապարակայնորեն քննադատել է ՌԴ պաշտպանության նախարարությանը և անձամբ գերատեսչության ղեկավար Սերգեյ Շոյգուին։ Մասնավորապես, 2023 թվականի առաջին ամիսներին Պրիգոժինը մի քանի անգամ մեղադրել է կառույցին իր ստորաբաժանումներին զինամթերք տրամադրելուց հրաժարվելու մեջ։