Դատավորներին զենք կտան, իսկ ոստիկաններն էլ կսովորեցնեն նրանց կրակել
Օրենքով դատավորն ունի հաշվեցուցակային զենք և պաշտպանության հատուկ միջոցներ պահելու և կրելու իրավունք: Դատավորներին հաշվեցուցակային զենք և պաշտպանության հատուկ միջոցներ տրամադրելու կարգը սահմանում է ՀՀ կառավարությունը: Վաղը կառավարության նիստում կանդրադառնան դատավորներին զենք տրամադրելու կարգավորումներին։ Սահմանվել է, որ դատավորին պահելու և կրելու իրավունքով հաշվեցուցակային զենք և պաշտպանության հատուկ միջոցներ տրամադրվում են Ոստիկանության կողմից։
Նախատեսվում է դատավորին զենք տրամադրել ՝ ԲԴԽ-ին ուղղված դիմումի վրա, իսկ զենքի և պաշտպանության հատուկ միջոցների գործադրման ուսուցումը կազմակերպելու է Ոստիկանությունը։ Զենք, այդ թվում՝ փամփուշտներ, և պաշտպանության հատուկ միջոցներ տրամադրվում են դատավորի պաշտոնավարման ժամանակահատվածի համար ինքնապաշտպանության նպատակով: Դատավորի լիազորությունները դադարելու կամ դադարեցվելու դեպքում տրամադրված հաշվեցուցակային զենքը և պաշտպանության հատուկ միջոցները դատավորը մեկշաբաթյա ժամկետում հանձնման-ընդունման ակտով պետք է հանձնել Ոստիկանություն։ Նախագիծը մշակվել է Արդարադատության նախարարության «Օրենսդրության զարգացման և իրավական հետազոտությունների կենտրոն» հիմնադրամի կողմից: