Դատի տալը ցանկացած քաղաքացու սահմանադրական իրավունքն է. Վանեցյան
Դատի տալը ցանկացած քաղաքացու սահմանադրական իրավունքն է: Այս մասին այսօր կառավարության նիստից հետո` լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արթուր Վանեցյանն՝ անդրադառնալով Սեդրակ Քոչարյանի կողմից իրեն դատի տալու հարցին։
«Սեդրակ Քոչարյանը կարող է դատի տալ եւ դատարանը կորոշի՝ մեղավոր ենք, թե մեղավոր չենք», - ասաց ԱԱԾ տնօրենը։ Վանեցյանը պնդեց, որ քաղաքական հետապնդման որեւէ հարց չկա։
«Առհասարակ, մենք ընդհանրապես չէինք ուզում որեւէ հայտարարություն տարածեինք, նախաձեռնությունը եղավ իրենց կողմից»,- ասաց Վանեցյանը։
Նա նշեց, որ իր դեմ ներկայացված քաղհայցը եղել է հայտնի մամուլի ասուլիսում արած արտահայտության համար. «Ես ասուլիսից անմիջապես հետո ասել եմ, որ իմ խոսքը եղել է ոչ ճիշտ ձեւակերպված, որի համար պարզաբանում եմ տվել, ինչի համար դիմել են դատարան, ի սկզբանե ես հերքել եմ»,- ասաց Վանեցյանը։
Նա նշեց, որ անմեղության կանխավարկած չի խախտվել։
Հարցին՝ երբ ասում էր՝ Քոչարյանների ընտանիք, նկատի ունե՞ր Սեդրակ Քոչարյանին, Վանեցյանը պատասխանեց. «Քոչարյանի ընտանիք ասելով՝ նկատի ունենք Քոչարյանների ընտանիքի բոլոր անդամները»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ Քոչարյանների ընտանիքի դեմ որեւէ անձնական խնդիր չունի։
«Քոչարյանների ընտանիքը որեւէ բան չի արել անձամբ ինձ, որ նրանց հետ կապված խոսվում է։ Ռոբերտ Քոչարյանը եղել է ՀՀ երկրորդ նախագահը, ունեցել է իր գործունեության ընթացքում նաեւ շատ դրական գործեր, եղել է Արցախի առաջին նախագահը, ու ես, որպես սպա, չեմ կարող որեւէ անձնական կամ այլ բաներով խնդիրներ ունենամ այդ ընտանիքի հետ»,- նշեց ԱԱԾ տնօրենը։ Վանեցյանն ասաց, որ պետք չէ անձնավորել այս հարցը։