Դավիթ Մաթեւոսյան. նվիրվածություն մինչեւ վերջ
Այսօր՝ մարտի 22-ին, Արցախյան 44-օրյա գոյամարտի մասնակից, հերոս Դավիթ Ղևոնդի Մաթևոսյանի ծննդյան օրն է։
Դավիթ Մաթևոսյանը ծնվել է 1960 թվականի մարտի 22-ին Մեղրիի շրջանի Կարճևան գյուղում։ Դեռ պատանեկության տարիներից աչքի էր ընկնում պատասխանատվությամբ ու աշխատասիրությամբ։ Ավարտելով Հայկական գյուղատնտեսական ինստիտուտը՝ ստացավ ինժեներ-հիդրոտեխնիկի մասնագիտացում։
Կյանքի ուղին նրան տարավ պետական ու ռազմական կառույցներ։ 1980-ականներից մինչև 1990-ականները նա տարբեր պաշտոններ է զբաղեցրել՝ լինելով թե՛ ինժեներ, թե՛ ղեկավար։ 1991-1995 թվականներին Մեղրիի ՆԳ բաժնի պետն էր, այնուհետև ընտրվեց ՀՀ առաջին գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր։ 1996-1998 թվականներին եղել է Սյունիքի փոխմարզպետ։
Դավիթ Մաթևոսյանի հայրենասիրությունն արտահայտվում էր ոչ միայն խոսքով, այլև գործով։ Արցախյան առաջին պատերազմի տարիներին նա կանգնեց հայրենի հողի պաշտպանության առաջնագծում։
2020 թվականի պատերազմը ևս նրան անտարբեր չթողեց ։ Սեպտեմբերի 27-ից հետո վերադարձավ Մեղրի և անմիջապես ներգրավվեց սահմանների պաշտպանության կազմակերպման աշխատանքներում։ Նա գիտեր, որ հարավային ուղղությունը ևս կարող էր դառնալ թիրախ, ուստի ամեն ինչ արեց՝ Մեղրիի պաշտպանությունն ամրապնդելու համար։
Հոկտեմբերի 22-ին, մարտական առաջադրանք կատարելու ժամանակ, նա զոհվեց թշնամու անօդաչու սարքի հարվածից։
Այսօր նրա անունը հիշում են որպես քաջարի հայրենասերի, ով մինչև կյանքի վերջին վայրկյանը նվիրված մնաց հայրենիքին։ Դավիթ Մաթևոսյանը հուղարկավորվել է Եռաբլուր պանթեոնում:
Այսօր Մեղրի համայնքը, ի դեմս իր բնակիչների, խորին ցավակցություն է հայտնում նրա ընտանիքին, հարազատներին ու զինակից ընկերներին։ Խոնարհվում ենք նրա հիշատակի առաջ ու խոստանում՝ նրա հայրենասիրության ու նվիրումի օրինակն ապրելու է մեզանից յուրաքանչյուրի մեջ։