Թշնամական երկրի հետ 62 կմ սահման ունեցող Տեղ համայնքից որևէ մեկը սեպտեմբերի 13-14-ին չհեռացավ իր բնակավայրից
Այդ մասին մեզ տեղեկացրեց Տեղ խոշորացված համայնքի ղեկավար Դավիթ Ղուլունցը:
- Միայն  ստիպելով, խնդրելով՝ մանկահասակ երեխաներին ենք Խոզնավարից, Վաղատուրից և Խնածախից ժամանակավորապես հանել, - ասաց համայնքապետը:
Համայնքի  գյուղերում իշխող մարտական տրամադրությանը, սեփական հող ու ջրին տեր կանգնելու մարդկանց վճռականությանն ականատես եղանք ինքներս՝ սեպտեմբերի 17-18-ին այցելելով այդ բնակավայրեր:
Դավիթ Ղուլունցը մեծ ափսոսանք է հայտնում համագյուղացի Արսեն Վարդանյան զինվորի մահվան կապակցությամբ, նաև մտահոգություն հայտնում համագյուղացի Արթուր Մարությանի առողջական ծանր վիճակի առնչությամբ, ով ադրբեջանական ագրեսիայի ժամանակ իր անասուններն էր պահում Գորհայքի ամառային արոտավայրերում՝ Ջերմուկի դիմաց, և վիրավորվեց թշնամական գնդակից...
Սեպտեմբերի 13-ի կեսգիշերին ադրբեջանական ագրեսիայի ուղղություններից մեկն էլ Խոզնավար-Սև լիճ պաշտպանական գիծն էր, բայց թշնամին լուրջ դիմադրության հանդիպեց:
Ոտքի էին հանվել նաև համայնքի ինքնապաշտպանական ջոկատները, որոնք նախապես  մարտական պատրաստություն էին անցել և ռազմական գործողություններին մասնակցելու կարողություն ունեին:
- Մինչև 70 տարեկան բոլոր բնակիչները ոտքի վրա էին, - պատմում է Դավիթ Ղուլունցը:
Այդ բոլորով հանդերձ՝ սահմանի տվյալ հատվածում նույնպես իրավիճակը մնում է լարված ու անորոշ, ինչը սահմանապահ համայնքից զգոնություն է պահանջում:
Հրադադար կոչվածն էլ շատ փխրուն է. սեպտեմբերի լույս 17-ի գիշերը՝ ժամը 1.30-ից մինչև 3-ը թշնամին հրազենային կրակ է բացել Խնածախի և Տեղի միջև ընկած Անդրու քարեր անվանյալ վայրի ուղղությամբ: Եվ միայն համարժեք պատասխան ստանալուց հետո է ագրեսորը լռել:
Դա ևս մեկ անգամ նշանակում է, որ հրադադարը ցանկացած պահի կարող է խախտվել:
Համայնքի ավելի փորձառու բնակիչներն էլ հիշում են դարերով ձևավորված ճշմարտությունը՝ թուրք-ազերին միայն ուժից է վախենում, թուրք-ազերին հրադադարի է գնում միայն այն ժամանակ, երբ սեփական ուժի վրա վստահ չի լինում:
Դավիթ Ղուլունցը հավաստիացնում է նաև, որ համայնքի ինքնապաշտպանական ջոկատները սերտ համագործակցության մեջ են բանակային ուժերի հետ և պատրաստ են ցանկացած պահի լծվել հայրենի եզերքի պաշտպանությանը, եթե թուրքը հանդգնի նորից գրոհել համայնքի գյուղերի ուղղությամբ...
Չնայած այդ ամենին, Տեղ համայնքը նույնպես ունի բազմաթիվ մտահոգություններ և խնդիրներ սահմանի անվտանգությունն ըստ պատշաճի ապահովելու առումով: Եվ, որքանով տեղեկացանք, համայնքի պատասխանատուները ձգտում են այդ խնդիրները լուծել ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորների աջակցությամբ, ովքեր վերջին օրերին քանիցս եղել են համայնքի բնակավայրերում: