«Դեռահասության տարիքի հոգեբանության արդի միտումները». մենագրության շնորհանդես ԳՊՀ-ում
Սեպտեմբերի 19-ին ԳՊՀ ընդհանուր մանկավարժության և հատուկ կրթության ամբիոնի նախաձեռնությամբ կայացավ ամբիոնի ասիստենտ Գայանե Հայրապետյանի «Դեռահասության տարիքի հոգեբանության արդի միտումները» մենագրության շնորհանդեսը։ Գրքում քննարկվում են դեռահասության հոգեբանության առանցքային խնդիրները՝ ընթերցողին հնարավորություն տալով ավելի խորությամբ ծանոթանալու մարդու զարգացման ամենաառեղծվածային փուլին՝ նոր և վերլուծական մոտեցմամբ։
Գայանե Հայրապետյանը մենագրությունը համարում է փորձ՝ կամրջելու գիտական տեսությունն ու մարդկային իրականությունը «Եթե գիրքը թեկուզ մեկ ընթերցողի համար դառնա հետաքրքրությունների ու մասնագիտական որոնումների աղբյուր, ապա իմ նպատակն արդարացված կլինի», – ասաց նա։ Հայրապետյանը հույս հայտնեց, որ այն իր արժանի տեղը կունենա գիտական և մասնագիտական դաշտում՝ դառնալով օգտակար ուղեցույց ոչ միայն մանկավարժների և հոգեբանների, այլև հենց դեռահասների համար։
Գրքի վերաբերյալ գնահատանքի ու շնորհավորանքի խոսքեր հնչեցին մի շարք անվանի մասնագետների կողմից՝ հումանիտար մասնագիտությունների ֆակուլտետի դեկան Սյուզաննա Հայրապետյանը, հ.գ.դ., պրոֆեսոր Կամո Վարդանյան, ԵՊՀ դոցենտ, հ.գ.թ. Լիլիթ Բաղդասարյան, ՀՊՄՀ ամբիոնի վարիչ, հ.գ.թ. Լիլիթ Կարապետյան, ԵՊԲՀ դոցենտ, բ.գ.թ. Արմեն Սողոյան, ՀՊՄՀ պրոֆեսոր, բ.գ.դ. Սամվել Սուքիասյան, ԵՊԲՀ ամբիոնի վարիչ, դոցենտ, բ.գ.թ. Կարինե Թաթարյան, ԳՊՀ պրոռեկտոր Զարեհ Գրիգորյան, ամբիոնի վարիչ Հրայր Պետրոսյան, ինչպես նաև գրքի խմբագիր, բ.գ.թ. Լիլիթ Թունյան։
Շնորհանդեսին մասնակցում էին ԳՊՀ ղեկավար կազմի ու պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի ներկայացուցիչներ, ուսանողներ, ինչպես նաև համայնքապետարանի, կրթական հաստատությունների ու այլ կառույցների ներկայացուցիչներ՝ համայնքապետ Առուշ Առուշանյանի գլխավորությամբ։