Դիմում ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանին, «ՔՊ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանին, «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանին, «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանին, Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովին
08.09.2023 10:34
Արդեն բոլորիս հայտնի է, որ թուրք-ադրբեջանական տանդեմը  բազմահազարանոց զորքեր և զինտեխնիկա է կուտակել ՀՀ և ԱՀ սահմաններին  և նախապատրաստվում է  անցնել լայնածավալ հարձակման, որի նպատակն է ՀՀ ինքնիշխան տարածքների հաշվին կյանքի կոչել իրենց վաղեմի Թուրանական երազանքը։
2023 թ. սեպտեմբերի 7-ի Կառավարության նիստի ժամանակ այս սպառնալիքի մասին բարձրաձայնեց նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
2023 թ. սեպտեմբերի 7-ին մեր նախաձեռնությունը բաց նամակով դիմել է ՀՀ, ԻԻՀ և ՌԴ առաջնորդներին՝ անհապաղ սկսել համատեղ արտապլանային զորավարժություններ Վայոց Ձորում և Սյունիքում՝ քաջ գիտակցելով, որ նման միջոցառումը կկանխի այն աղետը, որը ժամ առ ժամ սպառնում է մեր պետությանն ու ժողովրդին։
Ելնելով վերոգրյալից, դիմում ենք նաև Ձեզ՝ անհապաղ հրավիրել ԱԺ արտակարգ նիստ՝ ադրբեջանի սպասվող ագրեսիայի և հայ-ռուս-իրանական համատեղ արտապլանային զորավարժություններ անցկացնելու օրակարգով, իսկ վատագույն պարագայում՝ առաջարկվող օրակարգը քննարկել ԱԺ նախատեսված նիստերի ժամանակ:
Այլապես՝ այս ուղղությամբ անգործության դեպքում,  սպասվող աղետի ողջ պատասխանատվությունը կընկնի ՀՀ կառավարության և խորհրդարանական ուժերի վրա, այն ուժերի, որոնք այս ճակատագրական պահին կշարունակեն անտարբերությամբ նայել աշխարհաքաղաքական և ռազմական ազգակործան գործընթացներին։