Դմիտրի Խառատյան. «Նկարահանվող այս ֆիլմի միջոցով կյանքի եմ կոչում երկու մեծ ժողովրդի բարեկամությունը»
01.12.2025 17:39
Խորհրդային և ռուս դերասան, Ռուսաստանի ժողովրդական արտիստ Դմիտրի Խառատյանը «Ձգողականություն» կինոնախագծի շրջանակում նոյեմբերի 27-ից 29-ը գտնվում էր Սյունիքում:
Տաթևի վանական համալիրում, ուր նույնպես տեղի էին ունենում ֆիլմի նկարահանումները, նոյեմբերի 29-ին հանդիպեցինք ճանաչված դերասանին և ճեպազրույց ունեցանք:
- Դմիտրի Վադիմովիչ, բարով եք եկել Սյունիք, ուրախ ենք կրկին Ձեզ տեսնել այստեղ: Կպատմե՞ք, թե որն է այս անգամվա այցելության նպատակը:
- Մենք նկարահանում ենք լիամետրաժ ֆիլմ՝ 54 րոպե տևողությամբ, և կոչվում է «Ձգողականություն», որը նախաձեռնել է Սրետենսկոյ վանքին առընթեր երգչախումբը: Մեզ այստեղ է բերել հայ և ռուս ժողովուրդների բարեկամությունը, որ դարերի պատմություն ունի: Այսօր, երբ երկու ժողովրդի համար չափազանց կարևոր է պահպանել այդ կապերը, մենք ուզում ենք հիշեցնել դրանց խոր արմատների մասին: Մեր կրոնն է, ընտանեկան արժեքները, մշակույթը, պատմությունը, որոնց հիմքը վաղուց է դրվել, իսկ մենք շարունակում ենք այդ ավանդույթները: Եվ քանի որ ես, բառիս բուն իմաստով, ժողովուրդների բարեկամության զավակ եմ՝ մայրս ռուս է, հայրս՝ հայ, ինձ թվում է` կյանքի եմ կոչում երկու մեծ ժողովրդի բարեկամությունը:
- Երեկ Մեղրիում էիք, ի՞նչ տպավորություն ստացաք Ձեր նախնիների հայրենիքում:
- Ես այնտեղ զգում եմ իմ ազգի և ազգանվան ակունքները: Ունեմ որդի, ով կրում է իմ ազգանունը, հարգանքով եմ վերաբերվում նախնիներիս, իմ նախնիների շիրիմներն են Մեղրիում: Մեղրիում կա Խառատյանների տունը. այն շենքը, որտեղ նրանք ապրել են, ժամանակին մշակույթի պալատ է եղել, այժմ՝ մանկական գեղագիտական կենտրոն: Հետաքրքիր զուգադիպությամբ ինքս էլ Կրասնագորսկում ստեղծագործական միավորման գեղարվեստական ղեկավարն եմ, որը զբաղվում է դեռահասների հայրենասիրական դաստիարակությամբ: Ստացվում է՝ Խառատյանների տունը Մեղրիում ևս նույն նպատակին է ծառայում:
- Հավանաբար տեղյակ եք, որ Մեղրիով այսպես կոչված Զանգեզուրի միջանցքը պիտի անցնի կամ, ինչպես ասում են, «Թրամփի ուղին»: Ինչպե՞ս եք դրան վերաբերվում:
- Այն ամենը, ինչ անհրաժեշտ, օգտակար և նպատակահարմար է ժողովրդին, պիտի կենսագործել: Իսկ թե որքանով է այդ նախագիծն օգտակար Հայաստանին և հատկապես Սյունիքին՝ ինքներդ կարող եք ասել։
- Կարծում եմ՝ մեր զրույցից հետո Պողոս-Պետրոս եկեղեցում մոմ եք վառելու, աղոթելու եք և Բարձրյալին ինչ–որ խոսքեր եք փոխանցելու կամ խնդրանք եք ներկայացնելու։ Եթե գաղտնիք չէ, ինչի՞ մասին է լինելու Ձեր աղոթքը, ի՞նչ եք  պատրաստվում խնդրել Աստծուն։
- Աղոթքն առանձնապես անձնական  է: Երբ եկեղեցում տեղի է ունենում միասնական աղոթք, դա մեկ բան է: Իսկ մարդու զրույցն Աստծո հետ՝ մի այլ թեմա: Այդ պահին մարդն Աստծո հետ  է մնում:
- Դուք կինոարվեստի հայտնի գործիչ եք, ի՞նչ ծրագրեր ունեք այդ բնագավառում՝ կապված հայ ժողովրդին ներկայումս մտահոգող խնդիրների հետ։
- Հենց այն, ինչով հիմա զբաղված ենք, առնչվում է Հայաստանի և Ռուսաստանի բարեկամությանն ու համագործակցությանը և մեր երկու ժողովրդին: Ինձ համար այս ծրագիրն այժմ առաջնահերթություն է:
- Եվ վերադարձից առաջ ի՞նչ կցանկանայիք ասել Սյունիքի, մասնավորապես Մեղրիի բնակիչներին:
- Շնորհակալություն ջերմ ընդունելության համար, շնորհակալություն, որ կաք և կարողանում եք շեն ու կանգուն պահել նախնիներիս փոքր հայրենիքը։