Դմիտրի Մեդվեդեւը կարեւորել է Սյունիքում ազատ տնտեսական գոտու ստեղծումը
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հոկտեմբերի 24-ին կառավարությունում ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստանի Հանրապետություն ժամանած Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւի գլխավորած պատվիրակությանը: Կարեն Կարապետյանի եւ Դմիտրի Մեդվեդեւի առանձնազրույցից հետո տեղի է ունեցել Հայաստանի եւ Ռուսաստանի կառավարական պատվիրակությունների ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
Հայաստանի եւ Ռուսաստանի վարչապետերը քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների օրակարգային հարցերի լայն շրջանակ, որոնք վերաբերում էին ինչպես ավանդական, այնպես էլ նոր հեռանկարային ոլորտներում փոխգործակցության զարգացմանը: Զրուցակիցները, մասնավորապես, անդրադարձել են էներգետիկայի, արդյունաբերության, ներդրումային, ռազմատեխնիկական եւ հումանիտար ոլորտներում համագործակցության ընդլայնմանը:
Կարեն Կարապետյանն ու Դմիտրի Մեդվեդեւը կարեւորել են դեպի երրորդ երկրներ արտահանումը խթանելուն եւ համապատասխան ներուժ ունեցող ոլորտներում ներմուծման փոխարինումը զարգացնելուն ուղղված համատեղ ներդրումային ծրագրերի իրականացման նպատակով արդյունավետ մեխանիզմների ստեղծումը եւ այդ ուղղությամբ ակտիվ աշխատանքը շարունակելու վերաբերյալ հանձնարարականներ են տվել համապատասխան գերատեսչությունների ղեկավարներին:
Երկու երկրների միջեւ առեւտրատնտեսական կապերի խորացման համատեքստում Կարեն Կարապետյանը եւ Դմիտրի Մեդվեդեւը կարեւորել են Հայ-ռուսական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի ակտիվ աշխատանքը: Հանձնաժողովի ռուսական կողմի համանախագահ Մաքսիմ Սոկոլովը զեկուցել է մինչ օրս տեղի ունեցած 17 նիստերի արդյունքներով իրականացված եւ ընթացիկ աշխատանքների վերաբերյալ: Նա ներկայացրել է առեւտրատնտեսական եւ բիզնես կապերի զարգացման, ներդրումային ծրագրերի իրականացման, գյուղատնտեսության, արդյունաբերության, տրանսպորտային հաղորդակցության, շինարարության, շրջակա միջավայրի պահպանության, իրավապայմանագրային դաշտի կատարելագործման եւ այլ ոլորտներում համագործակցության ընթացքը: Մ.Սոկոլովը նշել է, որ բիզնես երկխոսության ամրապնդման եւ ներդրումային համագործակցության զարգացմանը կնպաստի Հայաստան-Իրան սահմանին՝ Սյունիքում ազատ տնտեսական գոտու ստեղծումը, եւ Ռուսաստանի մի շարք խոշոր ձեռնարկություններ պոտենցիալ հետաքրքրվածություն են հայտնել ԱՏԳ-ում մասնակցություն ունենալու կապակցությամբ: Իսկ այս տարվա մարտին ստորագրված համատեղ հուշագրի հիման վրա Հայ-ռուսական ներդրումային հիմնադրամի ստեղծումը եւս կխթանի հայ-ռուսական համատեղ փոխշահավետ ծրագրերի նախաձեռնումը, որի շրջանակում ներդրումների իրականացման համար առավել հետաքրքիր եւ արդյունավետ ոլորտներ են համարվում գյուղատնտեսությունը, արդյունաբերությունը, տրանսպորտային-լոգիստիկ ենթակառուցվածքները եւ բարձր տեխնոլոգիաները:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ հայ-իրանական սահմանին՝ Սյունիքում ստեղծվող ազատ տնտեսական գոտու հնարավորություններին եւ քննարկել այնտեղ ռուսաստանյան ընկերությունների ներգրավման հեռանկարներին վերաբերող հարցեր: