Ձմեռային անվադողեր չունենալը` 20 հազար դրամ տուգանք. նոր կարգավորման առաջարկ ՃՈ ոլորտում
ԱԺ-ում քննարկվում է «Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը:
Ինչպես այն ներկայացրել է հեղինակ Արթուր Դալլաքյանը, այն նախատեսում է տուգանքներ սահմանված նորմերի խախտման դեպքում:
Իսկ նորմերը հետևյալն են.
«Դեկտեմբերի 1-ից մարտի 31-ը վարորդները պարտադիր վերազինված լինեն ձմեռային անվադողերով և «մոտակա» լուսարձակները միացված լինեն: Սահմանվում է վարչական տույժ 20 հազար դրամ այն վարորդների համար, ովքեր չեն երթևեկի ձմեռային անվադողերով և 5000 դրամ նրանց համար, ովքեր կվարեն առանց «մոտակա» լուսային լապտերները միացնելու»,- ասել է նա:
Ըստ նրա` երեկվա վթարային իրավիճակը ցույց տվեց, որ հիմնավոր է նման նորմի ընդունումը, իսկ տարբեր երկրներում փորձը ցույց է տվել, որ լապտերները միացնելը 13-17 տոկոսով նվազեցնում է վթարները: Եվրոպական երկրների 60 տոկոսը վերազինված է այս նորմով, իսկ տարվա 365 օրը միացված են լուսային լապտերները, այնինչ առաջարկվող օրենքն առաջարկում է 4 ամիս: