Ձմռանը մեծանում Է սրտի նոպայի առաջացման վտանգը. գիտնականներ
Ցածր ջերմաստիճանը մեծացնում Է սրտի նոպայի առաջացման հնարավոր վտանգը: Այս մասին Է վկայում շվեդ գիտնականների հետազոտությունը, որի արդյունքները հրապարակվել են JAMA Cardiolgy հանդեսում:
Մասնագետները վերլուծել են Շվեդիայի 274 հազար քաղաքացիների տվյալները, որոնց մոտ 1998 – 2013 թվականներին ախտորոշել են սրտամկանի ինֆարկտ: Նրանց տարիքը կազմել Է 50-ից մինչեւ 89 տարեկան: Պարզվել Է, որ ըստ Ցելսիուսի զրոյից ցած ջերմաստիճանի դեպքում սրտի նոպայի հավանականությունը տասը տոկոսով աճել Է: Գիտնականները տվյալները զուգադրել են օդի աղտոտվածության ցուցանիշների հետ, բայց պարզվել Է, որ վճռորոշ նշանակություն ունի ցուրտը:
Ըստ որում ջերմաստիճանը մինչեւ 2 – 4 աստիճան բարձրանալիս ինֆարկտներն ավելի հազվադեպ են տեղի ունեցել: Ստացված արդյունքները բացատրել են նրանով, որ ձմռանը դրսում անոթները նեղանում են, ուստի սիրտն ավելի քիչ թթվածին Է ստանում: Վտանգի գոտում են հայտնվում նաեւ նրանք, ովքեր մրսում են ու հիվանդանում: