ԵԱՀԿ գործող նախագահը հետևում է Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակին․ նա կայցելի Հայաստան և Ադրբեջան
ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Հյուսիսային Մակեդանիայի արտաքին գործերի նախարար Բույար Օսմանին ուշադրությամբ հետևում է Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակին։
Այս մասին ասված է ԵԱՀԿ գործող նախագահի՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ  նախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Ջեյհուն Բայրամովի հետ ունեցած հեռախոսազրույցների վերաբերյալ ԵԱՀԿ հաղորդագրության մեջ։
Օսմանին մտահոգություն է հայտնել քաղաքացիական բնակչության առօրյա կյանքի վիճակի վրա ազդող իրավիճակի կապակցությամբ։ Օսմանին կողմերին կոչ է արել թուլացնել լարվածությունը և կառուցողական և արդյունավետ երկխոսություն սկսել։
Նա նշել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորումը և երկրների միջև վստահության ամրապնդման քայլերը՝ որպես ԵԱՀԿ-ի գործիքակազմի մաս, առանցքային տարրեր են առկա խնդիրները հաղթահարելու համար, որոնց բախվում են հասարակ քաղաքացիները։
Այս համատեքստում ԵԱՀԿ գործող նախագահը վերահաստատել է կայուն խաղաղության հասնելու ջանքերում անձնապես ներգրավվելու պատրաստակամությունը՝ նշելով,որ կայցելի Հայաստան և Ադրբեջան։