ԵԱՀԿ-ն սկսել է Մինսկի խմբի և դրան առնչվող հաստատությունների լուծարման գործընթացը. Սանդել
Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությունը՝ ԵԱՀԿ-ն, սկսել է Մինսկի խմբի և դրան առնչվող հաստատությունների լուծարման գործընթացը։ Այս մասին հայտնել է ԵԱՀԿ-ում Ֆինլանդիայի նախագահության աշխատանքային խմբի ղեկավարի տեղակալ Թոնի Սանդելը, տեղեկացնում է Report-ը։
«Կազմակերպության քարտուղարությունն արդեն անցել է գործնական քայլերի՝ ԵԱՀԿ մշտական ​​խորհրդի սեպտեմբերի 1-ի որոշումը կատարելու համար, որն ընդունվել է Ադրբեջանի և Հայաստանի դիմումին ի պատասխան։ Քարտուղարությունը քայլեր է ձեռնարկում Մինսկի գործընթացն ավարտելու և դրան առնչվող կառույցները լուծարելու համար։ Սա ներառում է կադրային հարցեր, արխիվային նյութեր և վարչարարություն։ Մինչև գործընթացի վերջնական ավարտը, որը պետք է արվի ոչ ուշ, քան այս տարվա դեկտեմբերի 1-ը, կիրականացվեն միայն տեխնիկական գործառույթներ, ինչպիսիք են գույքի և սարքավորումների փոխանցումը»,- նշել է Սանդելը։
Նա հավելել է, որ աշխատանքը վերաբերում է մի քանի ոլորտների, մասնավորապես՝ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի աշխատակազմին, բարձր մակարդակի պլանավորման խմբին, ինչպես նաև փաստաթղթերի և արխիվների կառավարմանը։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որԵԱՀԿ Նախարարական խորհուրդը բոլոր 57 մասնակից պետությունների կոնսենսուսով ընդունել է Մինսկի գործընթացը և դրան կից կառույցների գործունեությունը դադարեցնելու մասին որոշում։