Եղվարդը  մի բարեկարգ անկյուն ունեցավ
Սահմանամերձ Եղվարդ գյուղում հոկտեմբերի 31-ին հիշարժան իրադարձություն էր։ Շենին ճյուր կոչվող կամ Թորոս իշխանի աղբյուրի տարածքն մի քանի ամիս տևած շինարարական աշխատանքներից հետո կառուցապատվել է, վերածվել հանգստի մի անկյան։ Շինարարությունը հովանավորել է «SOS Արևելքի քրիստոնյաներ» ֆրանսիական կազմակերպության հայաստանյան կառույցը՝ շինարարությունն իրականացրել է «Սիմոնյան շին» ՍՊ ընկերությունը (տնօրեն՝ Կարեն Սիմոնյան)։
Նախ կատարվեց եկեղեցական կարգ՝ Սյունյաց թեմի հոգևորականների մասնակցությամբ։ Այնուհետև բարեմաղթանքի խոսքերով հանդես եկան «SOS Արևելքի քրիստոնյաներ» ֆրանսիական կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Բենժամին Լաշարը, կազմակերպության Սյունիքի կառավարիչ Արամ Գայայանը, կառույցի ճարտարապետ Լևոն Վասիլյանը, Կապանի համայնքապետի տեղակալ Մարատ Հարությունյանը, եղվարդցիներ։
Եղվարդի վարչական ղեկավար Սպարտակ Զաքարյանը երախտագիտություն հայտնեց շինարարներին, բարերարներին, բոլոր աջակիցներին՝ համագյուղացիների համար բարեկեցիկ միջավայր ստեղծելու համար, որ նրա վաղեմի երազանքն էր։ Դպրոցականները հանդես եկան երգ ու ասմունքով։
Կառույցի մուտքը երիզող ժապավենը կտրելուց հետո ներկաներին սպասվում էին հյուրասիրություն և անկեղծ ու անմիջական զրույց։