ԵԿՄ Սյունիքի մարզխորհրդի նախագահ Մելիքսեթ Պողոսյանի ուղերձն Ամանորի և Սուրբ Ծննդի առթիվ
Սյունյաց պանծալի ժողովուրդ, Արցախյան ազատամարտի սկզբից մինչև այսօր թշնամին չի փոխել  դեմքը: Պատմությունն ապացուցել է՝ երբ ժողովուրդը զենքը ձեռքին կռվում և պաշտպանում է պետության սահմանները, փրկվում  է և՛ ժողովուրդը, և՛ հայրենիքը: Վկան՝  Արցախի անկախ մելիքությունների հերոսապատումներն ու Դավիթ-Բեկի, Մխիթար Սպարապետի և Գարեգին Նժդեհի զինավառ գործողությունները Սյունիքում:
44-օրյա պատերազմի մարդկային, նյութական և բարոյահոգեբանական վնասները դեռևս չվերացած, անցնող տարվա սեպտեմբերի 13-ին թշնամին ուխտադրուժ հարձակվեց Հայաստանի վրա: Ունեցանք մարդկային և տարածքային կորուստներ: Բայց և ունեցանք ամուր պաշտպանություն. թշնամու նենգ պլանները չիրականացան: Փա՜ռք մեր հերոսներին:
Այսօր ողջ Սյունիքը սահմանամերձ է, իսկ դա նշանակում է՝ թշնամին դարանակալ բորենու պես հենց այնպես չի հասել Սյունիքի շեմը: Նա գիտի սյունեցու կամքի ուժը, մինչև վերջ պայքարելու նրա կարողությունը, թշնամուն ջախջախելու հզորությունը և ազատորեն ապրելու ու արարելու տենչը:
Սյունիքն առանց Արցախի չի պատկերացնում իր ապագան: Հայաստանի վաղն էլ Սյունիքի ու Արցախի ապագայով է պայմանավորված: ՈՒստի մեզնից պահանջվում է անել առավելագույնը՝ Արցախը շրջափակումից րոպե առաջ ազատելու համար: Համոզմունքս է՝ բոլորիս գիտակից ու համառ ջանքերով հենց այդպես էլ կլինի:
Սիրելի սյունեցիներ, գլուխ եմ խոնարհում մեր անմահ հերոսների վառ հիշատակի առջև. նրանց ոգին հսկում է մեզ և մեր ամենօրյա պայքարին ուղղություն տալիս:
Խոնարհվում եմ Ձեր առջև՝ հերոսածին մայրեր ու հայրեր, հերոսների ընտանիքների անդամներ:
Սիրելի ժողովուրդ, այսօր բանակը, երկրապահն ու աշխարհազորն ամեն ինչ անում են, որ մեր ժողովուրդն ապրի խաղաղության մեջ:
Սյունիքի Երկրապահ կամավորականների միությունն այսօր էլ  առաքելություն է կատարում այնտեղ, ուր քաջերի սուրն է գծում սահմանը: Նրանք ապահովված են այն ամենով, ինչն անհրաժեշտ է ձմեռային ցրտին հայրենիքը պաշտպանելու համար:
Սիրելի մանուկներ, մեր վաղվա օրը դուք եք կերտելու: Այսօրվա դժվարությունների հաղթահարմանը դուք նույնպես ակամա դարձել եք մասնակից: ՈՒրեմն՝ դուք բոլորից խելացի և ուժեղ պետք է լինեք: