ԵՄ-ի շուրթերով մեզ ուլտիմատում է ներկայացվում՝ եթե չանեք էս քայլերը, կլինի Ադրբեջանի հարձակում. քաղաքագետ
ԵՄ առաքելության ներկայացուցչի խոսքը, որ եթե գարնանը Ադրբեջանը չհարձակվի Հայաստանի վրա, դա կլինի ԵՄ առաքելության հաջողությունը, կարելի է երկու կերպ հասկանալ: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում նշեց քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանը:
«Կարելի է հասկանալ, որ եթե Ադրբեջանը չհարձակվի հայաստանի վրա, ապա դա ԵՄ առաքելության շնորհիվ կլինի, բայց կարելի է նաեւ հասկանալ, որ ԵՄ-ի շնորհիվ Ադրբեջանը կարող է չհարձակվել, եւ դրա համար Հայաստանը որոշակի պայմաններ պետք է կատարի, եւ եթե չկատարի, ապա կարող է լինել հարձակում: Այսինքն ԵՄ-ի շուրթերով մեզ ուլտիմատում է ներկայացվում՝ եթե չանեք էս քայլերը, կլինի Ադրբեջանի հարձակում: Բայց սա կարելի է բացել նաեւ այլ կերպ. եթե մեզնից պահանջվող քայլերը անենք, արդյոք կլինի հարձակում արդեն Իրանի կողմից, եւ արդյոք Ռուսաստանը դա թույլ կտա՝ հաշվի առնելով իր ազգային շահերը:
Այս իշխանության ամենամեծ մեղքն այն էր, որ իրենք նույնիսկ իրենց քայլերով մտան այս առճակատման փուլ եւ սկսեցին այս կողմ-այն կողմ քայլեր անել: Մենք հիմա երկու կողմի համար էլ դարձել ենք անհասկանալի, ոչ հուսալի գործընկեր, իսկ նման գործընկերներին չեն հարգում եւ անում են այն, ինչ հնարավոր է: Այս իշխանությունն իր քաղաքականությամբ մեզ ռեալ պատերազմի առջեւ է կանգնեցրել»,-ասաց նա: