ԵՄ-ն աջակցում է ՀՀ դատական համակարգի բարեփոխումների իրականացմանը. դեսպան
ԵՄ-ն ոչ միայն շահագրգռված է Հայաստանում դատական համակարգի բարեփոխումների իրականացմամբայլև աջակցում է դրանց։ Այս  մասին նոյեմբերի 4-ին Գյումրիում կայացած մամուլի ասուլիսում նշեց Հայաստանում ԵՄ դեսպանպատվիրակության ղեկավար տիկին Անդրեա Վիկտորինը։
«Եվրոպական միությունը  Հայաստանում  շատ սերտ կոնտակտի մեջ  է բոլոր շահագրգիռ կողմերի հետ ու շահագրգռված է աջակցելու ՀՀ կառավարությանը՝բարեփոխումների օրակարգի իրականացման  գործում և կայուն ժողովրդավարական զարգացումներին։  Այդ իսկ պատճառով Եվրոպական Միությունը աջակցում է դատական համակարգի բարեփոխումների իրականացմանը, և  Բրյուսելի գլխամասում մեր հաստատությունները շատ սերտ կապի մեջ են ՀՀ կառավարության հետ»,- նշեց Անդրեա Վիկտորինը։
ԵՄ  դեսպանը նաև նշեց, որ Եվրոպական Միությունը շատ սերտորեն և ուշադրությամբ հետևում է դատական համակարգի ներքին բարեփոխումներին ուղղված զարգացումներին և դատական գործերի քննությանը, բայց չի տրամադրում մեկնաբանություն այդ գործերի վերաբերյալ։