ԵՄ-ն Հայաստանից «կոնկրետ գաղափարներ» է ակնկալում
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին այսօր ասել է, որ «Եվրամիությունը հայ գործընկերներից կոնկրետ գաղափարներ է ակնկալում, թե նրանք ինչ ձեւով եւ ինչ ճանապարհով են ակնկալում ԵՄ աջակցությունը»:
«Իմ՝ որպես ԵՄ դեսպանի պարտականությունն է տեսնել, թե ինչպես կարող ենք կոնկրետ գործողությունների միջոցով աջակցել հայաստանյան բարեփոխումներին: Մենք շատ բաց ենք՝ լսելու ՀՀ կառավարության ակնկալիքները: Ես հանդիպումներ եմ ունեցել նոր կառավարության տարբեր ներկայացուցիչների հետ, եւ ամեն անգամ մենք պարզ հարց ենք տալիս՝ ինչպե՞ս կարող ենք օգնել, ի՞նչ եք ակնկալում մեզանից»,- ասել է Պյոտր Սվիտալսկին՝ անդրադառնալով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարությանը, որ «ժողովրդավարական Հայաստանն ավելի լուրջ վերաբերմունք է ակնկալում Եվրամիությունից»:
Դեսպանն ընդգծել է, որ Նիկոլ Փաշինյանի բրյուսելյան այցի շրջանակում ԵՄ պաշտոնյաների ուղերձները «հզոր էին եւ բարեկամական»՝ նրանք ողջունել են Հայաստանում տեղի ունեցած փոփոխությունները եւ պատրաստակամություն հայտնել աջակցել բարեփոխումների ընթացքին:
«Որոշ նախարարություններից արդեն ստացել ենք ԵՄ աջակցության վերաբերյալ գաղափարներ: Այժմ ցանկանում ենք, որպեսզի պատկերն ավելի ընդգրկուն լինի»,- ասել է դեսպան
Նա հստակեցրել է, որ ակնկալվող աջակցության բնույթը հիմնականում ինստիտուցիոնալ է, տեխնիկական եւ ֆինանսական:
«Շատ նախարարներ նոր են կառավարության կազմում, նրանք դեռ պետք  է հասկանան՝ ինչն է լավ Հայաստանի համար, եւ մենք հասկանում ենք, որ դա ժամանակ է պահանջում»,- նկատել է դեսպանը:
Պյոտր Սվիտալսկին տեղեկացրել է, որ շաբաթվա վերջին Հայաստան կայցելի Եվրոպական հանձնաժողովի Հարեւանության քաղաքականության եւ ընդլայնման բանակցությունների հարցերով գլխավոր տնօրինության (DG NEAR) գլխավոր տնօրենի տեղակալ Կատարինա Մատերնովան: Նա հանդիպումներ կունենա նախարարների, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների, այլ դոնորների հետ եւ կքննարկի աջակցությանը վերաբերող բոլոր հարցերը:
«Գնահատված կարիքները պետք է շատ հստակ լինեն՝ կոնկրետ ծրագրեր, վերջնաժամկետներ: Երբ դրանք սեղանին ունենանք, կկարողանանք քննարկել հետագա անելիքները»,- նշել է ԵՄ դեսպանը: