ԵՄ պատվիրակությունը Սյունիքում
Մայիսի 18-ին, Եվրոպայի օրվա տոնակատարությունների շրջանակում, Սյունիք էր այցելել Եվրոպական Միության պատվիրակությունը՝ դեսպան Անդրեա Վիկտորինի գլխավորությամբ։
Այդ օրը Սյունիք են այցելել նաև Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված 13 պետության դեսպաններ, դիվանագիտական այլ ներկայացուցիչներ, միջազգային կազմակերպությունների պատվիրակներ։
Այցի առանցքում «Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնության շրջանակներում Սյունիքում իրականացվելիք ծրագրերն էին։
Նախաձեռնության բյուջեն, նախապես հայտարարված 51 մլն եվրոյի փոխարեն, դարձել է 116 մլն եվրո՝ շնորհիվ նախաձեռնությանը միացած ևս 5 երկրի ներդրումների։
ԵՄ ներկայացուցիչները հանդիպումներ են ունեցել Կապանի համայնքապետարանում և Սյունիքի մարզպետարանում։
Օրվա խորհրդին համահունչ Կապանի մշակույթի կենտրոնում տեղի է ունեցել տոնավաճառ, որի ընթացքում «Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնության նախագծով շուրջ 20 ծրագրեր ներկայացրել են սյունեցիների կենսապայմանների դրական ազդեցությունը տարբեր մակարդակում։ Միջոցառման ընթացքում Կապանի համայնքապետարանի տնտեսական զարգացման և արտաքին կապերի բաժնի պետ Հասմիկ Ղոնյանը ներկայացրել է նաև ծրագիր, որի հիմքում դրված է Կապան համայնքի տնտեսական զարգացման տեսլականը։
Միջոցառմանը ներկա են եղել Կապան համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանը, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Արնդրեա Վիկտորինը, նախաձեռնությանը մասնակից երկրների դեսպաններ, տեղական ու տարածքային իշխանության ներկայացուցիչներ։