ԵՄ-ը չի արձագանքում Փաշինյանի կողմից եկեղեցու դեմ ուղղված արշավին․ Коммерсант
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ով երկար ժամանակ վիճաբանության մեջ է եղել Հայ առաքելական եկեղեցու առաջնորդ Գարեգին Բ-ի հետ, առաջարկել է հոգևորականների համար սահմանել ապաքաղաքականացման կանոն: Նախկինում նրան քննադատող շատ հոգևորականներ ձերբակալվել են, իսկ վարչապետի մասնակցությամբ պատարագների ժամանակ արգելվել է կաթողիկոսի  անվան հիշատակումը․ գրել է Коммерсант-ը:
Վարչապետի մեկ այլ ականավոր քննադատի՝ ձերբակալված գործարար Սամվել Կարապետյանի փաստաբանը Եվրամիությանը կոչ է արել դադարեցնել ՀՀ կառավարության ֆինանսավորումը և միջամտել․ սակայն այս կոչը ոչ մի արդյունք չի տվել:
Հատկանշական է, որ վերջին մի քանի շաբաթների ընթացքում Փաշինյանը, ով աչքի չի ընկել հոգևորականների հասցեին մեղմ խոսքով, փոխել է իր մարտավարությունը. նա որոշել է զերծ մնալ հետագա կոշտ հայտարարություններից և փոխարենը սկսել է պարբերաբար մասնակցել տարբեր հայկական թեմերում անցկացվող պատարագներին տեսախցիկի առջև՝ անվտանգության ուժերի և իրեն աջակցող հոգևորականների ուղեկցությամբ: Աճող ներքաղաքական լարվածության ֆոնին՝ վարչապետի հակառակորդները փորձել են գրավել միջազգային հանրության ուշադրությունը։
Սակայն ԵՄ-ից նման կոչերին դեռևս արձագանք չի եղել։ Ընդհակառակը՝ 2026 թվականի ամռանը նախատեսված խորհրդարանական ընտրությունների նախաշեմին ԵՄ-ը հստակորեն ցույց է տալիս իր աջակցությունը ներկայիս կառավարությանը։ Չնայած երկրի ներսում ստեղծված դժվարին իրավիճակին՝ Նիկոլ Փաշինյանն արդեն իսկ ապահովել է Եվրոպայի աջակցությունը։