Եռաբլուրի բարձունքում վեր կխոյանա ԼՂ բոլոր նահատակներին ոգեկոչող 6 մետր բարձրությամբ հուշակոթող
Երևանի «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում տեղի ունեցավ «Արցախի կանչը» հուշակոթողի հիմքի օծման՝ հիմնարկեքի արարողությունը: Հուշակոթողը կամփոփի ԼՂ բոլոր նահատակների, ԼՂ-ում բոլոր հուղարկավորվածների և 2023թ. սեպտեմբերի 25-ին Ստեփանակերտ-Ասկերան ճանապարհին վառելիքի պահեստի ողբերգական պայթյունի հետևանքով զոհվածների հիշատակը:
«Արցախի կանչը» հուշակոթողը կառուցվելու է մի հայ բարերարի ֆինանսական աջակցությամբ, ում անունն, իր իսկ ցանկությամբ, միջոցառման կազմակերպիչները չհայտնեցին, սակայն խորին երախտագիտություն հայտնեցին նրան՝ աստվածահաճո ձեռնարկի համար։ Հուշակոթողի շինարարությունը կհամակարգի ԼՂ նախկին ՆԳ նախարար Կարեն Սարգսյանը, կոթողը կբացվի կարճ ժամկետում։
Միջոցառման կազմակերպիչների խոսքով՝ «Արցախի կանչը» հուշակոթողի կառուցման վայրի ընտրությունը պատահական չէ։ Վերջին մեկ տարում «Եռաբլուրը» դարձել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների հավաքատեղին։ Ընդգծվեց, որ ոչինչ չի կարող սփոփել կորստի ցավով ապրող հայրենակիցներին, սակայն հուշակոթողը յուրօրինակ ուղերձ կլինի բոլորին։