Եռաբլուրում հարգանքի տուրք մատուցեցին 2023-ի ագրեսիայի հետևանքով զոհվածների հիշատակին
Եռաբլուրում են Արցախի պաշտոնյաններն ու ՀՀ ԱԺ ընդդիմադիր պատգամավորները։
Վաղ առավոտից «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնը մարդաշատ է։ 2 տարի առաջ սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանը հարձակում գործեց շուրջ 9 ամիս շրջափակման մեջ գտնվող Արցախի վրա, ինչը հանգեցրեց Արցախի կորստին։
Այս պահին Եռաբլուրում են Արցախի նախկին նախագահ Սամվել Շահրամանյանը և ԱԺ նախագահ Աշոտ Դանիելյանը, որը 2025 թվականի մայիսից Արցախի նախագահի պաշտոնակատարն է Զինվորական պանթեոն են եկել նաև ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորները։ Այստեղ են Արցախի Ազգային ժողովի պատգամավորները, Արցախի թեմի առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը։
Հիշեցնենք` Ադրբեջանը սեպտեմբերի 19–ին լայնամասշտաբ հարձակում սկսեց Արցախի դեմ։ Ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով Արցախը մեկ օրում ավելի քան 240 զոհ տվեց։
Սեպտեմբերի 20–ին Արցախի իշխանությունն ընդունեց կրակի դադարեցման վերաբերյալ առաջարկությունը: Սեպտեմբերի 21–ին Ստեփանակերտի ու Բաքվի ներկայացուցիչները հանդիպեցին Եվլախում, սեպտեմբերի 25–ին` Իվանյանում, սեպտեմբերի 29-ին` կրկին Եվլախում։ Սեպտեմբերի 24-ին սկսվեց արցախցիների բռնի տեղահանումը։ ՀՀ ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության տվյալներով՝ 2023 թվականի սեպտեմբերից հետո Արցախից 115 365 մարդ է բռնի տեղահանվել։