Եռակողմ հուշագիր, որ կնպաստի մարզի համայնքների զարգացմանը
Ավստրիական զարգացման գործակալությունը «Դիմակայություն Սյունիք թիմ Եվրոպա» նախաձեռնության շրջանակում տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ համատեղ ծրագիր է իրականացնում Սյունիքում՝ միտված միկրո, փոքր և միջին բիզնեսների մրցունակության բարձրացմանը:
Նաև օժանդակություն է տրամադրում համայնքային փոքր ենթակառուցվածքները վերականգնելու համար: Սիսիան  (90 կՎտ) և Տեղ (80 կՎտ) համայնքներում արևային ֆոտովոլտային համակարգերի տեղադրման  աշխատանքներն արդեն սկսվել են, առաջիկայում նման համակարգի  տեղադրում է նախատեսվում Կապան քաղաքում, որն այժմ պլանավորման փուլում է: Քննարկման փուլում են համայնքների ներկայացրած մի շարք այլ փոքր ենթակառուցվածքային ծրագրեր, ինչպիսիք են Մեղրի համայնքի Լեհվազ գյուղում և Տեղ գյուղում խմելու ջրի ջրամատակարարման համակարգի կառուցումը, Տեղ-Քարաշեն գյուղերը կապող ճանապարհի փողոցային լուսավորության համակարգի տեղադրումը, ինչպես նաև Խնձորեսկում գոյություն ունեցող ոռոգման համակարգի վրա փոքր հիդրոէլեկտրակայանի տեղադրումն ու Շաքի գյուղում վարչական շենքի և նոր մանկապարտեզի տարածքի վերանորոգումը:
Ծրագրերը նախատեսվում է իրականացնել առաջիկա երկու տարվա ընթացքում: Իսկ ընդհանրապես հինգ տարվա ընթացքում Ավստրիական զարգացման գործակալությունը Սյունիքում բիզնես միջավայրի  բարելավման և մասնավոր հատվածի մրցունակության բարձրացման նպատակով կներդնի 11 միլիոն եվրո:
Նոյեմբերի 15-ին Սյունիքի մարզպետարանում եռակողմ հուշագիր է ստորագրվել Ավստրիական զարգացման գործակալության, վերոհիշյալ յոթ համայնքի ղեկավարների և ՀՀ Սյունիքի մարզպետի աշխատակազմի միջև: Արարողությանը մասնակցում էին Հայաստանում Ավստրիայի դեսպանության տեխնիկական համագործակցության համակարգող գրասենյակի ղեկավար Կլաուս Կապերը, Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը, ծրագրի ղեկավար Յառեկ Զարիխտան: