Երաժշտական դպրոցների փոխայցելությունները հարստացնում են միմյանց
Կապանի Արամ Խաչատրյանի անվան թիվ 1 երաժշտական և Երևանի Անուշավան Տեր-Ղևոնդյանի անվան  թիվ 1 երաժշտական դպրոցների համագործակցությունը 2012-ին է սկսվել՝ «Քույր դպրոցներ» ծրագրի շրջանակում: Այս ամենը նախապատմություն ունի. Կապանի երաժշտական դպրոցի հիմնադիր տնօրենը Կոմիտասի անվան կոնսերվատորիայի շրջանավարտ, կլառնետահար Թորոս Լավչյանն էր, ում նախաձեռնությամբ Քանաքեռում բացվեց երաժշտական դպրոց, որ հետագայում պիտի կրեր նրա ուսուցիչ՝ Անուշավան Տեր-Ղևոնդյանի անունը: Օրերս Երևանի կրթօջախի սաները և մանկավարժները հյուրընկալվեցին Կապանում և հանդես եկան Արամ Խաչատրյանի անվան թիվ 1 երաժշտական դպրոցի բեմահարթակում: Հնչեցին հայ, ռուս, արևմտաեվրոպացի կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ, որոնք որոշակի պատկերացում տվեցին հյուրերի կատարողական արվեստի մասին:
Համերգի ավարտին Ա. Խաչատրյանի թիվ 1 երաժշտական դպրոցի տնօրեն Լիլյա Վարդանյանը երախտագիտությունն հայտնեց հյուրերին այցելության և անմոռաց համերգի համար և հուշանվեր հանձնեց Երևանի Անուշավան Տեր-Ղևոնդյանի անվան երաժշտական դպրոցի տնօրեն Սուրեն Գևորգյանին: Երևանցիներն էլ երախտապարտ էին բարձր մակարդակով հյուրընկալության համար: