Ե՞րբ է այս տարի գործարկվելու առաջին դասարանցիների առցանց գրանցումը. այն ներգրավվելու է նաև մարզերի բնակիչներին
2019 թվականի մայիսի 15-ից գործարկվեց Երեւանի պետական հանրակրթական դպրոցներում առաջին դասարանցիների ընդունելության էլեկտրոնային գրանցման համակարգը: Համակարգը ժամանակին ոչ միանշանակ ընդունվեց քաղաքացիների մոտ: Բողոքներն ու դժգոհությունները ծնողների կողմից բազում էին: Ծնողները հիմնականում բողոքում էին համակարգում առաջացած տեխնիկական խնդիրներից, ինչի հետևանքով չէին կարողանում երեխային իրենց ուզած դպրոցում գրանցել:
Ի՞նչ խնդիրների առաջ էր կանգեցնում ծնողներին առցանց գրանցումը
Համակարգի գործարկման օրը տեխնիկական խնդիրներ ծագեցին, որի պատճառով բազմաթիվ ծնողներ փաստի առաջ կանգնեցին: Ծնողների հիմնական վրդովմունքն այն էր, որ չեն կարողացել իրենց տան հարակից դպրոցում գրանցել երեխային, ինչի հետևանքով ամեն օր ստիպված են լինելու երկար ճանապարհ անցնել այլ դպրոց հաճախելու համար: Ծրագրային խնդիրներ նույնպես առաջացել էին՝ երբ օրինակ ծրագիրը 6-ը լրացած երեխայի տարիքը չէր կարողացել կարդալ՝ նրան տարիքը համարելով ոչ բավարար դպրոցում սովորելու համար: Այնուհետև, երբ ծրագիրը թարմացվել էր, տվյալ երեխայի ծնողը կրկին փորձել էր, սակայն արդեն իրենց ցանկացած դպրոցում ազատ տեղեր չէին եղել:
Ո՞րն էր համակարգի նպատակը
Առցանց համակարգի գործարկման նպատակն է բոլորի համար ստեղծել հավասար հնարավորություններ, ապահովել թափանցիկություն, հարմարավետություն եւ բացառել արտոնյալ դպրոցներ ու ծնողներ ունենալու փաստը:
Բոլոր ծնողների համար կապահովվեն հավասար մեկնարկային պայմաններ. յուրաքանչյուր ծնող իր երեխային կարող է ընդունել Երեւան քաղաքի ցանկացած պետական դպրոց: Նախկինում ծնողները չէին կարող իմանալ, թե իրենց ուզած դպրոցում քանի տեղ է ազատ, մինչդեռ նոր համակարգն այդ հնարավորությունն ընձեռում է:
Ծրագիրը փորձնական էր, այն սկզբում մշակվել էր միայն Երեւանի պետական հանրակրթական դպրոցների համար:
Ինչպե՞ս է կազմակերպվելու առցանց գրանցումն այս տարի
Կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելելու նպատակով հայաստանյան բուհերն ու դպրոցներն արդեն 3 շաբաթ է՝ ինչ անցել են առցանց ուսուցման: Անցած տարի ապրիլի 15-ից, արդեն թեստային տարբերակը առաջին դասարանցիների առցանց գրացման գործարկվել էր, սակայն այս տարի այն դեռ չի սկսել: ArmDaily.am-ի հետ զրույցում ԿԳՄՍՆ-ի հասարակայնության հետ  կապերի և տեղեկատվության վարչությունից տեղեկացրին, որ առցանց գրացման ժամկետների մասին նախարարությունը կհայտնի ավելի ուշ, սակայն ժամկետների տարբերությունն ընդամենը մի քանի օրվա է լինելու: Անցած տարի առցանց ծրագիրը գործում էր միայն մայրաքաղաքում բնակվող շուրջ 14 հազար առաջին դասարանցիների համար: Այս տարի առաջին դասարանցիների թիվը շուրջ 30 հազար է.«Այս տարի առաջին դասարանցիների առցանց գրացման ծրագիրը գործելու է նաև մարզի բնակիչների համար»: Վարչությունից հայտնեցին, որ համակարգը պատրաստ է գործարկման և անցած տարվա տեխնիկական խնդիրը 15 րոպե է տևել և այն արագ շտկվել է: Պատշաճ ծանուցում նախարարության կողմից անպայման կլինի: Իսկ փաստաթղթերի առումով ոչ մի փոփոխություն չի լինելու:
Ինչպե՞ս պետք է գրանցել երեխային
Անհրաժեշտ է մուտք գործել hayt.emis.am կայքը, ընտրել համայնքը, դպրոցների ցանկից՝ դպրոցը, ստուգել՝ որտեղ կան ազատ տեղեր եւ սեղմել «ավելացնել հայտ» կոճակը: Եթե կոճակն ակտիվ չէ, նշանակում է՝ այդ դպրոցում ազատ տեղեր չկան եւ պետք է ընտրել այլ դպրոց:
Հաջորդ քայլը ծնողներից մեկի սոցիալական քարտի համարանիշը մուտքագրելն է, ապա ծնողի անուն-ազգանունը, էլեկտրոնային փոստի հասցեն, որից հետո պետք է սեղմել «շարունակել» կոճակը:
Հաջորդ քայլում կհայտնվի երեխայի սոցիալական քարտի համարանիշը մուտքագրելու համար անհրաժեշտ դաշտը: Մուտքագրումից հետո համակարգը բնակչության պետական ռեգիստրից ավտոմատ կներբեռնի երեխայի անձնական տվյալները՝ անուն, ազգանուն, ծննդյան տարեթիվ: Տեղեկությունը ստուգելուց հետո սեղմել «շարունակել» կոճակը, ինչից հետո կհայտնվի հայտի հաստատումը հավաստող էջն ու ծնողի էլեկտրոնային փոստին կուղարկվի ծածկագիրը: Ծածկագիրը պետք է տեղադրել վերեւի պատուհանում, ինչը թույլ կտա մուտք գործել ծնողի համար ստեղծված էջ եւ տեսնել դպրոց ընդունվելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի ցանկն ու դրանք դպրոց ներկայացնելու ժամկետը:
15-օրյա սահմանված ժամկետում փաստաթղթերը դպրոց չներկայացնելու դեպքում հայտը կչեղարկվի: Հնարավորություն կա նաեւ սեփական ցանկությամբ ծնողի էջի միջոցով չեղարկել հայտագրումը եւ ընտրել նոր դպրոց, այդ դեպքում փաստաթղթերը դպրոց ներկայացնելու վերջնաժամկետը կլինի 10 օր: