Երեքը՝ Հայաստանի հավաքականում
Կարատեն օլիմպիական մարզաձև դառնալուց ավելի մեծ մասսայականություն է վայելում, և մարզաձևի՝ տարբեր կարգի առաջնություններում մարզիկների նվաճած հաջողության արժեքն ավելի է կարևորվում։
Նոյեմբերի 8-ին և 9-ին Երևանում տեղի է ունեցել մինչև 21 տարեկանների հանրապետության կարատեի  37-րդ առաջնությունը, որ կազմակերպել էր ՀՀ կարատեի ազգային ֆեդերացիան։ Սյունիքի մարզի շոտոկան կարատեի ֆեդերացիայի «Պանտերա» ակումբը (մարզիչ՝ Արմեն Գրիգորյան) պատասխանատու մրցմանը մասնակցել է  17 մարզիկով՝  երկու աղջիկ, 15 տղա։ Կապանցի մարզիկները ութ մրցանակային տեղ են գրավելերեքը հռչակվել է հաղթող, մեկը՝ դարձել է երկրորդ մրցանակակիր, չորսը՝ երրորդ։
Այս մրցմանն ակումբը երկար էր պատրաստվել, քանզի դրա արդյունքներով է ձևավորվում  Հայաստանի կարատեի հավաքականը, որն էլ իրավունք է ստանում մասնակցելու մարզաձևի Եվրոպայի և աշխարհի առաջնություններին։ Այս առումով, ինչպես նշեց մարզիչ Արմեն Գրիգորյանը, ակումբը կատարել է իր առջև դրված խնդիրը։ Առաջնության հաղթողներից երեքը՝ 14-15 տարիքային խմբում մինչև 48 կգ քաշային կարգում Նունե Հարությունյանը, նույն տարիքային խմբում մինչև 52 կգ քաշային կարգում Նարեկ Սարգսյանը և 16-17 տարեկանների մրցապայքարում մինչև 61 կգ քաշային կարգում Գևորգ Հակոբյանը ընդգրկվել են կարատեի Հայաստանի ազգային հավաքականի կազմում։ Նրանք հաջորդ տարվա փետրվարին մասնակցելու են Եվրոպայի առաջնությանը։
«Պանտերա» ակումբի երկու խմբում պարապում են մոտ 100 մարզիկ։ Ակումբի սաներից ոմանք ունեն միջազգային հարթակներում հանդես գալու փորձ, նաև դարձել են մրցանակակիր։
Հաջողություն ցանկանանք  նորընծա չեմիպիոններին և մրցանակակիրներին։