Երևանում ՍԾՏՀ ԱԳՆ-ների խորհրդի նիստին կմասնակցեն նաեւ Ադրբեջանի և Թուրքիայի ներկայացուցիչները
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երեւանում կայանալիք Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության արտգործանախարարների խորհրդի նիստին կմասնակցեն նաեւ Ադրբեջանի ու Թուրքիայի ներկայացուցիչները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հունիսի 27-ին նախատեսված նիստին մասնակցելու նպատակով Հայաստան կժամանեն կառույցի բոլոր անդամ երկրների պատվիրակությունները: Կազմակերպության անդամ են Հայաստանը, Ալբանիան, Ադրբեջանը, Բուլղարիան, Վրաստանը, Հունաստանը, Մոլդովան, Ռումինիան, Ռուսաստանը, Սերբիան, Թուրքիան եւ Ուկրաինան:
ՍԾՏՀ առաջնայնություններն են՝ առեւտուր եւ տնտեսական զարգացում, բանկային գործ եւ ֆինանսներ, հեռահաղորդակցություն, էներգետիկա, տրանսպորտ, գյուղատնտեսություն եւ գյուղատնտեսական արդյունաբերություն, առողջապահություն եւ դեղագործություն, բնապահպանություն, զբոսաշրջություն, գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ, վիճակագրական տվյալների եւ տնտեսական տեղեկատվության փոխանակում, մաքսային եւ սահմանային այլ մարմինների միջեւ համագործակցություն, պայքար կազմակերպված հանցավորության, թմրանյութերի, զենքերի եւ ռադիոակտիվ նյութերի անօրինական ներկրման, ահաբեկչության եւ անօրինական արտագաղթի դեմ, արտակարգ իրավիճակների հետեւանքների վերացում, փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրություն, կրթություն, ինստիտուցիոնալ վերազինում եւ կառավարում: Կազմակերպությունը կոչված է տնտեսական համագործակցության միջոցով ամրապնդելու կայունությունը Սեւծովյան տարածաշրջանում եւ այն վերածելու բարգավաճման գոտու: Կազմակերպության աշխարհագրությունը ծածկում է մոտ 20 միլիոն քառակուսի կիլոմետր տարածք` ընդգրկելով երկու մայրցամաքներում գտնվող Սեւծովյան, Բալկանյան եւ Կովկասյան երկրներ եւ ներկայացնելով դրանց մոտ 350 միլիոն բնակչությունը: ՍԾՏՀ տարածաշրջանը, որը հարուստ է նավթով եւ գազով, ինչպես նաեւ այլ բնական պաշարներով, աստիճանաբար վերածվում է Եվրոպայի ամենակարեւոր տրանսպորտային եւ էներգետիկ փոխադրումների միջանցքներից մեկը: Անդամ երկրների միջեւ տարեկան առեւտրի ծավալը կազմում է ավելի քան 300 միլիարդ ԱՄՆ դոլար:
ՍԾՏՀ անդամ երկրների Արտաքին գործերի նախարարների խորհուրդը հանդիսանում է կազմակերպության շրջանակում որոշումներ կայացնող գերագույն մարմինը: Խորհրդի հերթական հանդիպումները գումարվում են տարեկան երկու անգամ` մայիսին-հունիսին եւ նոյեմբերին-դեկտեմբերին, անհրաժեշտության դեպքում գումարվում են նաեւ հատուկ կամ ոչ-պաշտոնական հանդիպումներ: Խորհրդի հանդիպումները գումարվում են ՍԾՏՀ անդամ երկրներում այբբենական կարգով եւ կարգավորվում են ՍԾՏՀ Նախագահության կողմից: Նախագահությունն իրեն հերթին կարգավորվում է նույն սկզբունքով: Նախագահության ժամկետը տեւում է վեց ամիս` սկսած յուրաքանչյուր տարվա հունվարի եւ հուլիսի 1-ից: