Երկրորդ անգամ՝ «Սիրո թեւերով»
20.12.2016 15:41
Ըստ ամենայնի՝ ավանդական են դառնում Կապանի արվեստի պետական քոլեջի փոխտնօրեն, թավջութակահար Աշոտ Խաչատրյանի կողմից անցկացվող գրական-երաժշտական երեկոները: «Դեկտեմբերյան երեկոներ» շարքից անդրանիկ միջոցառումն անցկացվել է անցյալ տարվա դեկտեմբերի 18-ին: Այս անգամ քոլեջի փոքր դահլիճում դեկտեմբերի 19-ին անցկացված «Սիրո թեւեր» կրող երեկոյին մասնակցում էին ծննդով կապանցի, Հայաստանի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի ջութակահար Վահե Փարսադանյանը, ինչպես նաեւ Կապանի արվեստի պետական քոլեջի եւ երաժշտական դպրոցների դասատուները, Ալ.Շիրվանզադեի անվան պետթատրոնի դերասանները: Քոլեջի համերգային փոքր դահլիճի պատերին գեղանկարիչ Ռուբեն Կոստանդյանի կտավներն էին: Երեկոն վարում էր արվեստի քոլեջի դասախոս Լուսինե Հարությունյանը:
Աշոտ Խաչատրյանի փոխանցմամբ՝ միջոցառումը նպատակ ունի ստեղծել մի միջավայր, որտեղ իրենց խոսքը կարող են ասել կապանցի երաժիշտները, արվեստագետները, դերասանները, պարզապես՝ ստեղծագործողները: Վահե Փարսադանյանը, Աշոտ Խաչատրյանը, Լիաննա Ստեփանյանը, Յաննա Ստեփանյանը, Աստղիկ Գրիգորյանը, Իրինա Դավիդյանը, Հասմիկ Մարտիրոսյանը, մյուսները հնչեցրին Էդվարդ Միրզոյանի, Առնո Բաբաջանյանի, Սերգեյ Ռախմանինովի, Գեորգ Հենդելի, Ֆրանցիսկո Տարեգայի, արեւմտաեվրոպացի այլ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ՝ մեկ ժամից ավելի հանդիսականին դասական երաժշտություն լսելու հաճույք պատճառելով:
Ալ.Շիրվանզադեի անվան պետթատրոնի դերասաններ Գայանե Վարդիկյանը եւ Արթուր Գաբրիելյանը հանդես եկան ասմունքով: Կապանի հոգեւոր հովիվ տեր Վահան քահանա Հեբոյանը կիթառով կատարեց Ֆրանցիսկո Տարեգայի «Լակրիմա» (արցունք) ստեղծագործությունը: Հիշատակի խոսք հնչեց կապանցի տաղանդավոր երաժիշտ, Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի շվիի դասարանի հիմնադիր Արարատ Պետրոսյանի հիշատակին, ասմունքվեց նրա բանաստեղծություններից երկուսը:
Միջոցառման ավարտին Սյունիքի մարզպետի տեղակալ Վարդան Դավթյանը շնորհակալություն հայտնեց բովանդակալից համերգի համար, շնորհավորեց ներկաներին մոտալուտ Ամանորի եւ Սուրբ ծննդի առթիվ, իսկ երեկոյի կազմակերպիչ Աշոտ Խաչատրյանը երախտապարտ էր միջոցառման հովանավոր Վարդան Պետրոսյանին, բոլոր մասնակից երաժիշտներին եւ արվեստի քոլեջի տնօրեն Վարդան Քոչարյանին՝ երեկոյի կազմակերպմանը անմիջական աջակցության համար: