Երկու տարի առաջ են ձեռքները լվացել Արցախից, երբ որոշում են կայացրել Արցախ զինվոր չուղարկել. Արմեն Աբրահամյան
Դա նոր բան չէ, 44-օրյա պատերազմից հետո ժամկետային զինծառայողներ Արցախ չեն մեկնում: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում նշեց ԱԱԾ Սահմանապահ զորքերի նախկին հրամանատար, գեներալ-մայոր  Արմեն Աբրահամյանը՝ անդրադառնալով ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հայտարարությանը, թե Արցախ Հայաստանից ժամկետային զինծառայողներ այլևս չեն լինելու:
«Վերջին ժամկետային զինծառայողները զորացրվում են, այս օգոստոսին բոլորը կզորացրվեն: Հայաստանը պատերազմից հետո ժամկետային զինծառայող չի ուղարկել Արցախ, իսկ ովքեր եղել են, օգոստոսին երկու տարին լրանում է, վերջին ժամկետայինները զորացրվում են: Արցախի բանակում Հայաստանի քաղաքացի չի մնա»,-ասաց նա:
Հարցին, թե արդյոք դա վտանգավոր չէ, արդյոք Արցախն իր ուժերով կկարողանա դիմակայել, Աբրահամյանը պատասխանեց. «Արցախի ՊԲ-ում մնում են տեղի ժամկետային զինծառայողները, գումարած պայմանագրայինները: Հույսը դա է: Երկու տարի առաջ են ձեռքները լվացել Արցախից, որոշում են կայացրել Արցախ զինվոր չուղարկել»: