Ես ԱԺ պատգամավորներին հաշվետու չեմ և պարտավոր չեմ պատասխանել քաղաքական հարցերի. Ռուբեն Վարդազարյան (տեսանյութ)
03.03.2021 11:59
Ես պարտավոր չեմ պատասխանել ԱԺ-ից հնչող հարցերին, բայց իմ տիրույթին առնչվող հարցերի դեպքում պատրաստ եմ բաց քննարկման: Այս մասին ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանը՝ նշելով, որ այսօր կխոսի այն թեկնածուների մասին, որոնք ներկայացված է Վճռաբեկ դատարանում թափուր հաստիքները լրացնելու համար:
«Տեղեկացնում եմ ձեզ՝ ՀՀ բարձրագույն խորհրդի նախագահը, բարձրագույն դատական խորհուրդը և դատական խորհուրդը հաշվետու չեն Ազգային ժողովին, հետևաբար, ես պարտավորություն չունեմ պատասխանել քաղաքական բնույթ ունեցող հարցերին, բայց պատրաստ եմ պատասխանել բոլոր այն հարցերին, որոնք վերաբերում են այն թեկնածուներին, որոնց համար ես այսօր ներկայացել եմ ԱԺ»,- ասաց Ռուբեն Վարդազարյանը:
Երեկ Ազգային ժողովի հերթական նիստերից մեկում Ռուբեն Ռուբինյանը անդրադարձավ Ռուբեն Վարդազարյանի հայտարարությանը, իսկ այսօր ԲԴԽ նախագահը նշեց՝ երեկ համբերատար պատասխանել է քաղաքական բնույթ ունեցող հարցերին, բայց այսօր չի պատրաստվում:
«Ես պատրաստ եմ բաց քննարկման ԱԺ պատգամավորի հետ, որն ունի հարցեր դատական իշխանության վերաբերյալ, պատրաստ ենք հրավիրել Բարձրագույն դատական խորհուրդ՝ ցանկացած հարց քննարկելու համար, սակայն այսօր Վճռաբեկ դատարանի թափուր պաշտոնները զբաղեցնելու համար երկու թեկնածուների քննարկման հարցն է, և ես պատրաստ եմ պատասխանել այդ բնույթին համապատասխանող հարցերին»,- ասաց ԲԴԽ նախագահը:
ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը հորդորեց չսահմանափակել պատգամավորներին հարց-պատասխանի ժամանակ, որին ի պատասխան Ռուբեն Վարդազարյանն ընդգծեց՝ չի սահմանափակում որևէ պատգամավորի:
«Ես չեմ սահմանափակում պատգամավորներին, քանի որ նման լիազորություն և իրավասություն չունեմ, սակայն պատասխանել կամ չպատասխանելը իմ իրավասությունն է»,- ասաց նա:
«Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Արեն Մկրտչյանը կոչ արեց Ռուբեն Վարդազարյանին լինել կոռեկտ:
«Ես որևէ կանոն չեմ խախտել, որևէ շփոթմունք չունեմ և շատ լավ պատկերացնում եմ, թե ինչ եմ խոսում՝ Դատական օրենսգրքի 4-րդ հոդվածի 1-ին կետը, 69-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետը, 70-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետը, և դատավորների էթիկայի կանոնների 3-րդ կանոնը հստակ սահմանում են դատավորի վարքագծի կանոնները և այդ վարքագծի կանոններից ելնելով ես ունեմ զսպվածության սահման և այդ զսպվածության սահմանը որևէ կերպ չեմ անցնելու, որքան էլ փորձեք ինձ դրդել»,- ասաց Վարդազարյանը: