Ես հայ եմ, եւ դա չի քննարկվում. Նիկոլյա Ազնավուրը պատմել է ՀՀ տեղափոխվելու մասին
Լեգենդար շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի որդին՝ Նիկոլյա Ազնավուրը, Մոսկվայում խոսել է Հայաստանում բնակություն հաստատելու մասին: Նա հարցազրույց է տվել rusarminfo.ru-ին: Շվեյցացարիայում մեծացած Նիկոլյան հայրենիքում բազմիցս է եղել, սակայն տեղափոխվել որոշել է այս տարի: Նա պատմել է՝ ինչպես է իրեն զգում Հայաստանում:
«Սիրում եմ Երեւանը, այն ինձ շատ է դուր գալիս, այնտեղ հարմարավետ է»,- ասել է նա:
Այդուհանդերձ Նիկոլյան դժվարությունների էլ է հանդիպում: Նրան խանգարում է այն, որ չի տիրապետում լեզվին: Այս շրջանում սովորում է:
«Հիմա ակտիվորեն սովորում եմ լեզուն: Հայերենը շատ բարդ է, բայց կամաց-կամաց (խմբ. «կամանց-կամացն» ասել է հայերենով) ստացվում է: Հայաստանում ապրելով ավելի արագ կսովորեմ»,- ասել է նա:
Նիլոյան շվեդական արմատներ ունի մայրական կողմից եւ հայկական արտաքին չունի: Այդ պատճառով հաճախ ստիպված է լինում ապացուցել, որ հայ է: Հայաստանում երբեմն մարդկանց թվում է, թե նա ռուս է: Երբ շուկա գնում, մարդիկ նրա հետ ռուսերեն են խոսում, իսկ նա ասում է, որ ռուսերեն չգիտի:
«Ես հայ եմ, եւ դա չի քնարկվում: Գուցե հայի արտաքին չունեմ, բայց ֆրանսերենում մի ասացվածք կա. «Քո կրած հագուստը չէ, որ քեզ դարձնում է այն, ինչ կաս»: Դա իրոք այդպես է»,- ասել է նա:
Նիկոլյան «Ազնավուր» հիմնադրամի ղեկավարն է: Երեկ՝ նոյեմբերի 28-ին, նա Մոսկվայի Գեղարվեստական ակադեմիական թատրոնում մասնակցել է «Մարդասիրության ժամանակագրություն» (Летопись Милосердия) խորագրով միջոցառմանը՝ նվիրված Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժի 30-րդ եւ Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության 103-րդ տարելիցներին: