Եթե ճանապարհներն անցնում են ոչ մեր լեգիտիմ տարածքով, պետք է նոր ճանապարհներ կառուցենք ինչպես Գորիս-Կապանի դեպքում.Թորոսյան
19.03.2024 16:14
Նախ շատ կարեւոր է, որ ի սկզբանե այդ պայմանավորվածությունները ձեռք բերվեն, թե որ քարտեզներով են գնում, եւ ես այստեղ տեսնում եմ այդ պայմանավորվածությունները ձեռք բերելու հնարավորությունը: Այս մասին այսօր՝ մարտի 19-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Արսեն Թորոսյանը՝ անդրադառնալով դիտարկմանը, որ Հայաստանի կողմից 4 գյուղերը ստանալուց հետո Ադրբեջանը կարող է հրաժարվել այլ հատվածներում տարածքներ վերադարձնել կամ սահմանազատում անել:
«Ցավոք սրտի, մինչ օրս այդ պայմանավորվածությունը ձեռք չի բերվել հիմնականում Ադրբեջանի ապակառուցողական դիրքորոշման պատճառով, նրանք խուսափել են քարտեզների մասին խոսակցությանը վերջնական պատասխան տալուց:
Եթե այս գործընթացը թույլ կտա մեզ ի վերջո, պայմանավորվել քարտեզների մասին, որոնք ապագայում պետք է դառնան ամբողջ հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման հիմքը, դա մեզ համար կարեւոր է եւ մեր շահերից է բխում: Ավելին, դա է հենց ի թիվս այլոց ապահովելու մեր ինքնիշխան տարածքի անվտանգությունը»,-ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է նրան, որ այդ 4 գյուղերը տալուց հետո մեր ճանապարհների անվտանգության հարցը կարող է ծագել, ՔՊ-ակն պատգամավորն ասաց. «Ճանապարհները կարեւոր են, բայց կարեւոր է ունենալ լեգիտիմ հիմք քո տարածքը պաշտպանելու, իսկ այդ հիմքը քո տարածքում լինելն է: Եվ եթե այդ տարածքում այսօրվա դե ֆակտո պայմաններում, անցնում են կոմունիկացիաներ, որոնք մեր լեգիտիմ տարածքում չեն, մենք պետք է լուծումներ գտնենք, օրինակ, նոր ճանապարհներ կառուցելով, ինչպես արել ենք Գորիս-Կապան ճանապարհի համար»: