Եթե չպարզվեն Մհեր Եղիազարյանի մահվան հանգամանքները, պաշտպանները ՄԻԵԴ կդիմեն
Եթե չպարզվեն Մհեր Եղիազարյանի մահվան հանգամանքները, մենք կդիմենք Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Haynews.am կայքի պատասխանատու, 44-օրյա հացադուլից հետո մահացած Մհեր Եղիազարյանի փաստաբան Վահե Արմենակյանը:
«Քրեական գործ է հարուցվել, եւ ընթացքում պարզ կդառնա, թե ովքեր են մեղավոր Մհերի մահվան համար, բոլոր հանգամանքները կպարզվեն: Եթե ներպետական ատյանները մեր պահանջները չբավարարեն, չպարզվեն Մհեր Եղիազարյանի մահվան հանգամանքները, մենք կդիմենք Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան: Բայց հույս ունենք, որ մեր պետությունն այսօր փոխվել է եւ մեր պետությունն այսօր համարժեք կարձագանքի»,- ասաց փաստաբանը:
Փաստաբանը նշեց, որ ընտանիքի անդամների հետ քննարկելուց հետո կորոշեն իրենց հետագա անելիքները:
«Ամեն դեպքում դատապարտելի է, եւ պետությունը պետք է համարժեք պատասխան տա: Պետական մարմինները` ՄԻՊ-ը, շատ անտարբեր են դեպքին վերաբերվել․ այս առումով խնդիր կա»,- հավելեց փաստաբանը:
Նշենք, որ Մհեր Եղիազարյանը կալանավորվել էր 2018-ի դեկտեմբերի 3-ին, հացադուլ հայտարարել դեկտեմբերի 5-ին:
Եղիազարյանը, ըստ նախնական եզրակացության մահացել էր, սրտամկանի ինֆարկտից, 2019թ.-ի հունվարի 26-ի առավոտյան «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում:
Մհեր Եղիազարյանի մահվան հանգամանքները պարզելու նպատակով ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (Բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնողների կողմից մասնագիտական պարտականությունները չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է բուժվող հիվանդի մահ):