Ողջունում եմ ՄԱԿ-ի դատարանի որոշումը. Նման որոշում կար նաեւ Լաչինի միջանցքի մասով, բայց դա բավարար չեղավ. Խանդանյան
Շատ կարեւոր է ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանի նախօրեին կայացրած որոշումը եւ շատ կարեւոր է, որ այն երկրները, որոնք մաս են կազմում այդ դատարանին, իսկ դրանք աշխարհի գրեթե բոլոր երկրներն են, լսեն, հետեւեն դատարանի որոշումներին: Այս մասին, այսօր՝ նոյեմբերի 18-ին, լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը՝ անդրադառնալով նախօրեին հիշյալ դատարանի որոշմանը, որով միջանկյալ միջոցներ կիրառեց Ադրբեջանի նկտմամբ՝ պարտավորեցնելով արցախցիների ԼՂ վերադառնալու դեպքում ապահովել նրանց անվտանգությունը:
«Ես ցավով պետք է արձանագրեմ, որ Արդարադատության միջազգային դատարանը նման որոշում էր կայացրել նաեւ Լաչինի միջանցքի բացման վերաբերյալ, բայց ցավոք սրտի, միջազգային հանրության ճնշումը բավարար չեղավ: Բայց կրկին ողջունում եմ այդ որոշումը, եւ հույս ունեմ, որ դա նաեւ դիվանագիտական քաղաքական գործընթացում կարեւոր գործիք կարող է լինել»«- հավելեց նա: