Եթե նրանք օգտագործում են «Զանգեզուրի միջանցք», օգտագործում են իրենց տարածքի մասին. Փաշինյան
«Եթե նրանք օգտագործում է «Զանգեզուրի  միջանցք», իրենք օգտագործում են իրենք տարածքի մասին, որովհետև  իրենք չեն կարղ օգտագործել մեր տարածքի մասին»,- ճեպազրույցում ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի այլ հայտարարությանը, Փաշինյանը նշեց. «Մենք պետք է նախ ամբողջության մեջ գնահատեք այդ հայտարարությունը։  Օրինակ, ասում են՝  Ադրբեջանի նախագահն ասել է չկա Սևան, կա Գյոյչա, մինչդեռ  հնչել է  հայտարարություն, որ ցարական ժամանակների քարտեզում Սևան չկա, կա Գյոյչա։
Օրինակ, մեր լրագրողները, շատ հետաքրքիր է՝ ոչ մեկ չի գնացել քարտեզը հանի, տեսնի՝ ինչ քարտեզի մասին է, և եթե այդ քարտեզը հանեին, օրինակ կտեսնեին, որ այն ինչքան այդ տեսակետից կարող է աննպաստ լինել Հայաստանի համար, երկու այնքան կարող է աննպաստ լինել Ադրբեջանի համար։ Օրինակ, կարող է պարզվել քարտեզի վրա Հայաստան կա, իսկ Ադրբեջան չկա:
Էլ չեմ ասում, եթե ցարական քարտեզներով գնանք և ինչու միայն ցարական, դրանից առաջ սուլթանական, դրանից առաջ շահական, դրանից առաջ խանական, դրանից առաջ խալիֆայական այդ քարտեզներում ոչ Հայաստանի Հանապետություն կա, ոչ Ադրբեջանի Հանրապետություն: Այդ հղվող քարտեզին գրված է Հայաստան՝ այսօրվա Հայաստանի տեղում, Ադրբեջանի տեղում Ադրբեջան գրված չի։
Ես համարում եմ, որ սա անիմաստ թեմա է, առավել ևս 2025 թվականի օգոստոսի 8-ից հետո»։