Էթնիկ հայերի զանգվածային տեղահանումը կապված է Ադրբեջանի ռազմական գործողության և 9-ամսյա շրջափակման հետ․ ՄԱԿ
Մենք չափազանց մտահոգված ենք Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար և մարդու իրավունքների ծանր ճգնաժամով և վերջին շաբաթներին այնտեղ փախած բնակչության վիճակով։ Այս մասին ասվում է ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի անդամ 34 երկրների հայտարարության մեջ։
«ՄԱԿ-ի տարածաշրջանում առաքելության զեկույցի համաձայն՝ գրեթե ողջ էթնիկ հայ բնակչությունը փախել է Հայաստան՝ ավելի քան 100.000 մարդ:
Նրանց զեկույցում իրավացիորեն նշվում է այն տառապանքը, որը պետք է պատճառեր այս փորձը:
Էթնիկ հայերի այս զանգվածային տեղահանումն իրենց տներից պայմանավորված է սեպտեմբերի 19-ին սկսված ադրբեջանական ռազմական գործողությամբ և Լաչինի միջանցքի իննամսյա շրջափակմամբ, որը հանգեցրել է հումանիտար ծանր պայմանների»,- ընդգծվում է հայտարարության մեջ։
Ինչպես նշվում է հայտարարության մեջ, ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի (OHCHR) հաջորդ քայլը Լեռնային Ղարաբաղում մարդու իրավունքների իրավիճակին ուշադիր հետևելն է, փախստականների և տեղահանվածների, ինչպես նաև մնացածների հետ հանդիպումը, և այդ մասին Խորհրդին տեղեկացնելը:
«Ուստի մենք հորդորում ենք Հայաստանին և Ադրբեջանին հրավիրել ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի ներկայացուցիչներին՝ հնարավորինս արագ նման տեխնիկական աջակցություն ցուցաբերելու իրենց:
Այս պահին մենք Ադրբեջանին կոչ ենք անում ապահովել Լեռնային Ղարաբաղի մնացած հայերի իրավունքներն ու անվտանգությունը և անհապաղ պայմաններ ստեղծել հայրենիք վերադառնալ ցանկացողների կամավոր, անվտանգ, արժանապատիվ և կայուն վերադարձի համար: Նրանց մշակութային եւ կրոնական ժառանգությունը պետք է երաշխավորված և պաշտպանված լինի:
Մենք նաև կոչ ենք անում Ադրբեջանին հետևել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից սեպտեմբերի 22-ին ընդունված ժամանակավոր միջոցներին և 2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ին, 2023 թվականի փետրվարի 22-ին և 2023 թվականի հուլիսի 6-ին ընդունված Արդարադատության միջազգային դատարանի ժամանակավոր միջոցներին։
Մենք կոչ ենք անում Հայաստանին, միջազգային հանրության աջակցությամբ, շարունակել մարդասիրական օգնություն ցուցաբերել ճգնաժամի հետևանքով տեղահանվածներին»,- ասված է ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի հայտարարության մեջ։