Պատարագ Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում` նվիրված Քաջարան քաղաքի օրվան
Պատարագիչ` տեր Շիրակ քահանա Խանոյան` Քաջարանի տարածաշրջանի հոգեւոր հովիվ (լուսանկարում):
Տեր Շիրակ քահանա Խանոյանն ահա ինչպես իմաստավորեց օրը եւ օրհնության ինչ խոսք հղեց քաջարանցիներին:
Քաջարան քաղաքի ծննդյան 56-ամյակը միասնաբար ենք նշում եւ ուրախ տրամադրությամբ: Սա մի իրողություն է, որ ընդմիշտ կգրանցվի ներկայիս բնակչության հիշողության մեջ: Ուրախալի ու գովելի փաստ է այն, որ մարդիկ կարողացան տասնամյակների ընթացքում իրենց հավաքականությամբ կերտել մի քաղաք, որ այսօր Հայաստանի Հանրապետությունում եւ, ինչու չէ, աշխարհում իր ուրույն դերն ու նշանակությունն ունի:
Շնորհավոր լինի քո տոնը, Քաջարա՛ն քաղաք, լինես առաջատար ոչ միայն աշխատանքի մեջ, այլեւ հոգեւոր, բարոյական, ազգային բարձր նկարագրով լինես առաջինը ողջ հայության մեջ ու հայ ժողովրդի պատմության եւ համայն մարդկության համար որպես օրինակ ծառայես: Մաղթում եմ, որ Քաջարան քաղաքը` իր գեղեցիկ բնությամբ, իր դարավոր սովորույթներով հանդերձ, ավելի գեղեցիկ լինի ներքնապես, այսինքն` մարդկային փոխհարաբերության, շփման եւ հոգեւոր բարձր արժեքների պահպանման առումով: Թող Աստված օրհնի, զորացնի բոլոր քաջարանցիներին, իրենց սրտի անկյունում թաքնված ամեն մի փափագ ի կատար ածի, եւ մեր ժողովրդին էլ կկոչեմ, որ դառնա իր արմատներին, իր պապերի հավատքին` մեր Տիրոջ` Հիսուս Քրիստոսի օրհնությունն էլ ավելի վայելելու, սերնդեսերունդ աստվածային օրհնությունն իր մեջ պահելու, փոխանցելու համար, ոչ թե տուրք տալու սնոտիապաշտություններին, կախարդություններին ու դիվական խռովություններին, գուշակություններին: