«Ֆեյսբուք»-ը և «Ինստագրամ»-ը չեն սահմանափակվի Ռուսաստանում
«Meta» («Մետա»)-ն, նախկինում «Ֆեյսբուք» ընկերությունը չի պլանավորում անջատել իրեն պատկանող «Ֆեյսբուք» և «Ինստագրամ» սոցիալական ցանցերը Ռուսաստանում:
Այս մասին թվիթերյան իր էջի միջոցով հայտնել է ընկերության փոխնախագահ Նիկ Կլեգգը: Նա նշել է, որ ընկերությունը նման առաջարկ ստանում է ուկրաինացիներից:
Ընկերությունը կարծում է, որ նման քայլը կարող է զրկել «կարևոր մարդկանց իրենց կարծիքը հայտնել այս ճգնաժամային պահին»:
«Մարդիկ Ռուսաստանում օգտագործում են «Ֆեյսբուք»-ը և «Ինստագրամ»-ը, որպեսզի միավորվեն պատերազմի դեմ, և այդ հարթակները օգտագործեն որպես անկախ տեղեկատվության աղբյուր»,- գրել է Կլեգգը:
Միևնույն ժամանակ, «Մետան» սահմանափակել է Ուկրաինայի տարածքից ռուսական մի քանի պետական լրատվամիջոցների հաշիվների մուտքը։ Այս որոշումը ընկերությունում կայացվել է Կիևի խնդրանքով։ Փոխնախագահը հավելել է, որ ընկերությունը դիտարկում է նաև այլ երկրներում, ոչ միայն Ուկրաինայում, ռուսական պետական լրատվամիջոցների էջերի մուտքը սահմանափակելու հնարավորությունը։