ՖԻԴԵ-Ի ՎԱՐՊԵՏ ԱԼԵՔՍ ՍԱՀԱԿՅԱՆԸ՝ 2025 ԹՎԱԿԱՆԻ ԿԱՊԱՆ ՔԱՂԱՔԻ ԱՐԱԳ ՇԱԽՄԱՏԻ ԱՌԱՋՆՈՒԹՅԱՆ ՀԱՂԹՈՂ
Կապան համայնքում մարզական տարին մեկնարկել է 2025 թվականի Կապան քաղաքի արագ շախմատի առաջնությամբ, որն արդեն երկրորդ անգամ է կազմակերպվում։ Իրենց շախմատային գիտելիքները ցուցադրելու և խաղային որակները բարելավելու նպատակով առաջնությանը մասնակցել են որակավորման առնվազն 2-րդ կարգ ունեցող 21 շախմատիստ, որոնցից ամենակրտսեր մասնակիցը 7, իսկ ամենաավագը՝ 87 տարեկան էր։
Առաջնությունն անցկացվել է շվեյցարական մրցակարգով, ինը խաղափուլով՝ ըստ ՖԻԴԵ–ի կանոնակարգի։ Մեկ խաղափուլում յուրաքանչյուր խաղացողի տրվել է 10 րոպե, միաժամանակ` յուրաքանչյուր քայլի համար, սկսած առաջինից՝ 5 վայրկյան հավելումով:
Ինը խաղափուլերում ծավալված պայքարում առաջին պատվավոր տեղը գրավել է Ալեքս Սահակյանը, երկրորդ տեղը՝ Ալեն Ղահրամանյանը, իսկ երրորդ հորիզոնականում Դավիթ Բունիաթյանն էր:
Մրցաշարին զուգահեռ, ՖԻԴԵ-ի վարպետ Ալեքս Սահակյանը միաժամանակյա խաղի սեանս է անցկացրել 12 մրցակցի հետ, ինչը յուրահատուկ փորձառություն էր երեխաների համար՝ բարդ իրավիճակներում ճիշտ կողմնորոշվելու և որակական հատկանիշներ ցուցաբերելու առումով։
Ողջունելով մասնակիցներին՝ Գևորգ Փարսյանը իր խոսքում նախ կարևորել է համայնքում շախմատ մարզաձևի զարգացմանն ու մասսայականացմանն ուղղված ծրագրերի իրականացումը, ապա շնորհավորելով հաղթողներին՝ նորանոր հաջողություններ մաղթել նրանց, հատկապես Ալեքս Սահակյանին՝ հույս հայտնելով, որ նա նույն տեմպով կշարունակի մարզական ձեռքբերումները՝ բարձր պահելով Հայաստանի, մասնավորապես Կապանի անունը։
Մրցանակային տեղեր զբաղեցրած երեք շախմատիստները պարգևատրվել են համապատասխան կարգի մեդալներով, հավաստագրերով և համայնքի ղեկավարի կողմից սահմանված 300 000, 100 000 և 50 000–ական դրամական պարգևներով։