Կապանի մոտ 700 հա հողատարածք բնակիչները վախենում են մշակել. Թշնամու դիտարկման տակ է անցել
Ադրբեջանական զինված ուժերը տեղակայվել են Կապանի օդանավակայանի դիմաց, վրաններ տեղադրել, դրոշ բարձրացրել ու զինված կանգնել, ինչը հոգեբանորեն ազդում է մարդկանց վրա,- «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասել է Սյունիքի Կապան համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանը։
Ըստ նրա՝ Կապանի դեռևս չշահագործվող օդանավակայանի վարչական շենքի և թռիչքուղիների տարածքների անմիջական հարևանությամբ տեղակայված ադրբեջանական զինված ուժերը լուրջ սպառնալիքներ են ստեղծել սահմանային բնակիչների կյանքի իրավունքի ու անվտանգության, նրանց ֆիզիկական ու հոգեկան անձեռնմխելիության համար։
Ադրբեջանական վերահսկողության ներքո են Կապանից դեպի Ճակատեն ու այլ գյուղեր տանող ճանապարհի տարբեր հատվածներ, որոնք իրական վտանգի տակ են դրել խաղաղ բնակիչների տեղաշարժը: Գևորգ Փարսյանը նշեց, որ ճանապարհահատվածների հարակից տարածքներում եւս ադրբեջանցիներն են տեղակայվել ու այդ հատվածներում բնակիչները անցնում են առանց կանգնելու։
«Ազատ տեղաշարժման հետ կապված խնդիրներ կան։ Պարզապես կանգ առնելը կարող է ռիսկային լինել»,- ասաց Փարսյանն ու հավելեց, որ ադրբեջանցիները չեն կարող կանգնեցնել հայկական պետհամարանիշներով մեքենաները։
Կապան համայնքի ղեկավարը տեղեկացրեց, որ Կապանում ու դրա սահմաններում դեռեւս վերջնական սահմանազատում տեղի չի ունեցել, պրոցեսը բարդ ու երկարատև է։
«Վերջնական սահմանազատման համար երկու երկրների միջև պետք է լինեն դիվանագիտական հարաբերություններ, որոնք նախ և առաջ չկան»։
Նրա փոխանցմամբ՝ Կապանում մեծ քանակությամբ հողատարածքներ կան, որոնք մշակելու հարցում գյուղացիները անհանգստանում են, անգամ վախենում են ապագայում մշակել ու օգտագործել։ «Բնակիչները վախենում են, որովհետև սահմանային են հողերն ու գտնվում են թշնամու դիտարկման ներքո։ Խոսքը ընդհանուր մոտ 700 հա հողատարածքի մասին է։ Քանի որ Կապան համայնքը հարուստ չէ գյուղատնտեսական հողերով, ուստի մակերեսը բավական մեծ է համարվում համայնքի համար։