ԱՆԱՍՆԱՊԱՀՈՒԹՅԱՆ ՀԵՌԱՆԿԱՐՆԵՐԸ ՍԻՍԻԱՆԻ ԽՈՇՈՐԱՑՎԱԾ ՀԱՄԱՅՆՔՈՒՄ
Անասնապահությունը Սիսիանի խոշորացված համայնքում հանդիսանում է բնակչության հիմնական զբաղմունքներից մեկը: 2020թ հունվարի 1-ի տվյալներով համայնքի 29 բնակավայրում կա 14 002 գլուխ խոշոր եղջերավոր կենդանի եւ 17 239 գլուխ մանր եղջերավոր կենդանի: Շնորհիվ բարենպաստ աշխարհագրական դիրքի՝ գլխաքանակի կերապահովումը հիմնականում լուծվում է ի հաշիվ արոտային եւ խոտհարքային տարածքների: Համայնքում արոտները քիչ չեն՝ շուրջ 57982 հեկտար, սակայն դրանց ամբողջական օգտագործումը հնարավոր չի լինում ոչ միայն եղանակային եւ բարդ ռելիեֆային պայմանների պատճառով, այլեւ արոտային ենթակառուցվածքների բացակայության կամ անբավարար վիճակի պատճառով:
Վերջին 10 տարվա ընթացքում արոտավայրերի հասանելիության բարձրացման տեսանկյունից հսկայական աշխատանքներ են տարվել թե՛ մինչ խոշորացումը, թե՛ խոշորացումից հետո: Առ այսօր համայնքում բարելավվել է շուրջ 18807 հեկտար արոտավայրի հասանելիություն՝ արոտներում կառուցվել են ջրախմոցներ, հովիվների կացարաններ, մակատեղեր, կթի սրահներ, հիմնանորոգվել են արոտ տանող 21,7 կմ ճանապարհներ: Բացի այս՝ վերականգնվել է 67,5 հեկտար դեգրադացված արոտավայր. կատարվել է պարարտացում եւ արժեքավոր կերային մշակաբույսերի ցանք: Իրականացված աշխատանքների ծավալը գերազանցում է 110 մլն դրամը:
Չնայած իրականացված աշխատանքների նշանակալից ծավալին, իրավիճակը դեռեւս հեռու է բարվոք լինելուց: Սիսիանի համայնքապետարանի գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության բաժնի պետ Արմեն Խաչատրյանի խոսքերով, համայնքապետարանի կողմից արվում է հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի արոտային ենթակառուցվածքների ստեղծման եւ դեգրադացված տարածքների բարելավման աշխատանքներին զուգահեռ ամբողջությամբ կարգավորվի նաեւ արոտների օգտագործումը՝ ըստ մշակված հերթափոխային արածեցման կարգի. «Համայնքի բոլոր բնակավայրերում հերթափոխային կարգով արոտօգտագործման գործընթացը կարելի է գնահատել բավարար: Համարյա բոլոր բնակավայրերում արածեցումը կատարվում է ըստ հերթափոխային պլանի, վաղ գարնանն օգտագործվում են բնակավայրերին առավել մոտ գնտվող արոտները, ապա հեռագնա արոտները, իսկ խոր աշնանը նորից օգտագործվում են բնակավայրամերձ արոտները: Համայնքապետարանի կողմից խիստ վերահսկվում է հերթափոխային արածեցման կարգի պահպանման գործընթացը»,- ասաց Արմեն Խաչատրյանը:
Այս գործում համայնքում մեծ ներդրում ունի Ռազմավարական զարգացման գործակալություն ՀԿ-ն: Կազմակերպությունը 2010 թվականից սկսած Շվեյցարիայի զարգացման եւ համագործակցության գործակալության ֆինանսավորմամբ մարզում իրականացնում է անասնապահության զարգացմանն ուղղված ծրագրեր, որոնց շրջանակներում համաֆինանսավորվել են վերոնշյալ արոտային ենթակառուցվածքների մեծ մասի կառուցման եւ հիմնանորոգման աշխատանքները, իրականացվել է արոտների բարելավում, ինչպես նաեւ աշխատանքներ են տարվում ՏԻՄ-երի հետ՝ ուժեղացնելու վերջիններիս կարողությունները համայնքում արոտի կայուն կառավարման ներդրման ուղղությամբ:
Արոտավայրերը համայնքի հարստությունն են եւ որպեսզի մեր սերունդները եւս ունենան հնարավորություն օգտվել այս ռեսուրսից, անհրաժեշտ է աշխատել ու այնպիսի մշակույթ ձեւավորել համայնքում, որպեսզի արոտօգտագործողները սկսեն ավելի կայուն կերպով օգտվել արոտներից: