Այսօր Կապանի մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոնում ավարտվեց 2026 թվականի Կապան քաղաքի արագ շախմատի առաջնությունը, որին մասնակցել են որակավորման առնվազն 2-րդ կարգ ունեցող 18 շախմատիստ։
Փետրվարի 17-ից մեկնարկած առաջնությունն անցկացվել է շվեյցարական մրցակարգով, ինը խաղափուլով՝ ըստ ՖԻԴԵ–ի կանոնակարգի։ Մեկ խաղափուլում յուրաքանչյուր խաղացողի տրվել է 10 րոպե, միաժամանակ` յուրաքանչյուր քայլի համար, սկսած առաջինից՝ 5 վայրկյան հավելումով:
Ինը խաղափուլերում ծավալված պայքարում առաջին պատվավոր տեղը գրավել է Ալեքս Սահակյանը, ով 2025 թվականին ևս արժանացել էր հաղթողի կոչմանը։ Երկրորդ տեղը զբաղեցրել է Ալեն Գևորգյանը, իսկ երրորդ հորիզոնականում Դավիթ Բունիաթյանն էր։
Մրցանակային տեղեր զբաղեցրած երեք շախմատիստներին, այդ թվում՝ բոլոր մասնակիցներին շնորհավորել և համապատասխան կարգի մեդալներով, հավաստագրերով, համայնքի ղեկավարի կողմից սահմանված 300 000, 100 000 և 50 000–ական դրամական մրցանակներով պարգևատրել է Կապան համայնքի ղեկավարի առաջին տեղակալ Գոռ Թադևոսյանը։
Հաղթողը արժանացել է նաև բյուրեղապակյա գավաթի։