Ֆրանսիան միշտ եղել է Հայաստանի կողքին՝ երկրի սուվերենությունն ու անկախությունն ամրապնդելու հարցում. Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահ
13.01.2023 15:04
Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախագահ Յաել Բրաուն-Պիվեն վստահեցնում է, որ Ֆրանսիան միշտ եղել է Հայաստանի կողքին՝ ամրապնդելու երկրի սուվերենությունն ու անկախությունը. Ֆրանսիան կանգնած է եղբայրական երկրների կողքին, որոնց տարածքային ամբողջականությունը ենթարկվում է սպառնալիքների:
Յաել Բրաուն-Պիվեն այս մասին ասաց ՀՀ ազգային ժողովում ԱԺ նախագահի հետ հանդիպումից հետո լրագրողների համար իր հայտարարությունում:
Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահը նշեց, որ իրենք պարտավոր էին լինել Հայաստանում, քանի որ առկա են լարվածություններ, որոնք ակտիվանում, բռնկվում և խոցելի են դարձնում Հայաստանը: «Եվ մենք՝ Ֆրանսիան, պետք է կանգնած լինենք եղբայրական երկրների կողքին, որոնց տարածքային ամբողջականությունը ենթարկվում է սպառնալիքների, հարձակումների»,-ասաց Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահը:
Նրա խոսքով՝ սեպտեմբերին Հայաստանի դեմ ադրբեջանական սադրանքները աղմուկ են բարձրացրել Ֆրանսիայում, և ԱԺ-ն արձագանքել է դրան: Մասնավորապես, ընդունվել է բանաձև, որը պահանջում է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի նկատմամբ ագրեսիան դադարեցնել և Հարավային Կովկասում երկարատև խաղաղություն հաստատել:
«Ինչպես գիտեք՝ Ֆրանսիան միշտ եղել է Հայաստանի կողքին՝ ամրապնդելու երկրի սուվերենությունն ու անկախությունը: Կառավարության և նախագահ Էմանուել Մակրոնի, ընդհանրապես մեր երկրի զգոնությունն ամբողջական է»,-վստահեցրեց նա՝ հավելելով, որ Ֆրանսիան համերաշխ է Հայաստանի հետ:
Ֆրանսիան շատ անհանգիստ է նաև Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի կապակցությամբ: «Մենք մտահոգված ենք, քանի որ շրջափակումը մարդասիրական այնպիսի իրավիճակ է ստեղծում, որը գնալով վատթարանում է»,-նշեց Յաել Բրաուն-Պիվեն:
Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահի ղեկավարած պատվիրակությունը Հայաստանում վաղն իսկ հանդիպելու է ոչ կառավարական մի շարք կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ, որոնք աշխատում են շրջափակման արդյունքում տուժած մարդկանց հետ: Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահը կարևորեց ճանապարհի բացումը, էլեկտրաէներգիայի մատակարարման վերականգնումը, ինտերնետի վերականգնումը:
«Մենք ամեն ինչ կանենք, որ խուսափենք մարդասիրական աղետից: Ցանկանում եմ նաև մեր մտահոգությունը հայտնել պատմական և մշակութային ժառանգության առումով, որն այսօր վտանգված է և կարող է ոչնչացվել : Մոտ 1500 հայկական մշակութային և պատմական ժառանգության նմուշներ պետք է անպայման պահպանվեն: Ֆրանսիան ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հետ միասին ջանքեր կգործադրի այդ ուղղությամբ: Ժառանգությունը մեր պատմությունն է: Մենք համոզված ենք, որ անհրաժեշտ է վերականգնել բոլոր կողմերի միջև երկխոսությունը, որ հասնենք խաղաղ ու կայուն լուծման»,-ասաց նա:
Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահը ողջունեց նաև միջխորհրդարանական այն համաձայնությունը, որը ստորագրել են ԱԺ նախագահի հետ, այն պետք է թույլ տա էլ ավելի ամրապնդել բարեկամական կապերը, խորհրդարանների միջև գոյություն ունեցող խորը հարաբերությունները: