ՖՐԱՆՍԻԱՅԻ ՆԱԽԱԳԱՀԻՑ ԱՊԱՍՏԱՆ ԵՆՔ ԽՆԴՐԵԼ, ԳՆՈՒՄ ԵՆՔ ՊԱՏԱՍԽԱՆԸ ՍՏԱՆԱԼՈՒ․ ԱՐՑԱԽՑԻՆԵՐԸ ՓՈՂՈՑ ԵՆ ԴՈՒՐՍ ԵԿԵԼ
Մենք նորից եկել ենք ստեղ՝ կառվարության մոտ, որ ցույց տանք բոլորին, որ մենք կանք, արցախցի փախստականները դեռևս Հայաստանում են։ Մենք ստեղ փաստացի փախստականներ ենք ու ունենք պետության կարիքն ու աջակցությունը, սակայն Հայաստանի ու Արցախի կառավարությունները ասում են, թե մենք փախստականներ չենք, մենք ներքին տեղահանվածներ ենք։ Այս մասին քիչ առաջ կառավարության շենքի մոտ Արցախից տեղահանվածների կողմից իրականացվող բողոքի ակցիայի ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում ասաց ակցիայի մասնակիցներից մեկը։
«Մեր առաջին պահանջներից մեկն այն է, որ մենք վերադառնանք Հադրութ, վերադառնանք մեր բնակավայրերը։ Նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի 7-րդ կետի համաձայն փախստականները՝ մենք, պետք է վերադառնայինք մեր բնակավայրերը, բայց, ինչպես տեսնում եք, նման բան չկա։ Մենք այսօր նորից դիմելու ենք ՄԱԿ-ի գրասենյակ, դիմելու ենք նորից Ֆրանսիայի դեսպանատուն։ Դիմելու ենք, որ նորից մարդկանց տեղեկացնենք, որ մենք կանք, մենք փախստականներ ենք, մենք ուզում ենք տեղեկացնել, որ մեր պետությունը մեզ պահում է, թաքցնում է չի ուզում բարձրաձայնել , որ մեր նման մարդիկ կան՝ փախստականներ։Մենք նաև քիչ հետո գնալու ենք Ֆրանսիայի դեսպանտուն, որպեսզի մեր նամակի պատասխանը ստանանք։ Կհիշեք, որ ժամանակ առաջ մենք ապաստան էինք խնդրել Ֆրանսիայի նախագահից, մեզ ասել էին, որ նամակը կհասնի նրան ու որոշ ժամանակ անց պատասխան կլինի, հիմա գնում ենք հասկանանք՝ ինչ է լինելու»,- ասաց նա։