Ֆուտբոլի վերադարձը իրադարձություն է
Կապանցիները օգոստոսի 12-ին քաղաքային մարզադաշտում մասնակիցը եղան ֆուտբոլային հանդիպման: Հանրապետության ֆուտբոլի առաջնության առաջին խմբի շրջանակում Կապանի «Գանձասարը» (գլխավոր մարզիչ՝ Տիգրան Եսայան) ընդունեց Գյումրիի «Շիրակին»:
Հանդիպումը սկսելուց առաջ հանդիսականները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին «Գանձասար» ակումբի հիմնադիր նախագահ Մաքսիմ Հակոբյանի եւ 44-օրյա պատերազմում զոհվածների հիշատակը, որոնց թվում է «Գանձասարի» սան Տիրան Պետրոսյանը: Այնուհետեւ թիմերի ավագները հանրապետության օրհներգի հնչյունների ներքո բարձրացրեցին հանրապետության եռագույնը, ՀՀ ֆուտբոլի 30-րդ առաջնության դրոշները: Գնդակը խաղի մեջ մտցնելու իրավունքը վերապահվեց «Չաարատ Կապան» ՓԲ ընկերության գլխավոր տնօրեն Դավիթ Թովմասյանին:
Մինչեւ հանդիպման 15-րդ րոպեն խաղադաշտում հետախուզական ֆուտբոլ էր ընթանում: 18-րդ րոպեին «Գանձասարը» տուգանային  հարվածի իրավունք ստացավ, որը հստակ իրացրեց Ալեն Կարապետյանը: Հյուրերից երեք րոպե պահանջվեց հավասարեցնելու հաշիվը: Երկրորդ խաղակեսի սկզբում թիմերը դարձյալ փոխանակվեցին գոլերով, որից հետո «Շիրակը» եւս մի գոլ խփեց՝ հաղթանակի նժարը թեքելով իր կողմը: Դաշտում հիմնականում հավասար պայքար էր ընթանում, այնուամենայնիվ, «Գանձասարի» փորձի պակասը զգալ տվեց:
Պարտությունը բնավ էլ չստվերեց օրվա խորհուրդը, քանզի տեւական ընդմիջումից հետո մեծ ֆուտբոլը վերադարձել է Կապան:
Իրադարձությանը մասնակցում էր Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Արմեն Մելիքբեկյանը, ով հանդիպումից առաջ «Սյունյաց երկրի» հետ ճեպազրույցում ասաց, որ հանրապետության ֆուտբոլի ֆեդերացիայի համար գերխնդիր էր մեծ ֆուտբոլը Կապան վերադարձնելը: Ինչ վերաբերում է մարզկենտրոնի ֆուտբոլային ենթակառուցվածքներին՝ Ա. Մելիքբեկյանը նշեց, որ ֆուտբոլի առաջնության շեմին բավականին գործ է արվել, իսկ եղած թերություններն իրենց օգնությամբ կշտկվեն, եւ Կապանում հանդես եկող թիմերն առավել մրցակցային հնարավորություն կստանան: