«Գանձասարը» դարձավ «Գանձասար-Կապան»
12.03.2015 16:30
Այն բանից հետո, երբ փոխվեց «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ ղեկավարությունը, Հայաստանի ֆուտբոլի բարձրագույն խմբի առաջնությանը մասնակցող «Գանձասար» թիմի գլխին սեւ ամպեր կուտակվեցին:
Մինչ այդ առաջնություններում հիմնականում մրցանակային տեղեր գրաված թիմը հովանավորվում էր համանուն ֆուտբոլային ակումբի միջոցներով, որոնց առյուծի բաժինը տրամադրում էր ակումբի նախագահ Մաքսիմ Հակոբյանը: Խառնաշփոթը սկսվեց այն բանից հետո, երբ կոմբինատի նոր ղեկավարությունը հայտարարեց, որ օրենքն արգելում է ընկերությանը ֆինանսական միջոցներ տալ հասարակական կազմակերպությանը, ինչպիսին է ֆուտբոլային ակումբը, եւ 2015թ. հունվարի 1-ից կդադարեցնի «Գանձասարի» ֆինանսավորումը:
Աշուն-գարուն սկզբունքով անցկացվող ընթացիկ առաջնությունը ձմեռային դադարի մեջ էր, եւ, անորոշ վիճակից ելնելով, «Գանձասարի» շատ ֆուտբոլիստներ սկսեցին կացությունից ելքեր որոնել: Ոմանք հեռացան թիմից, ոմանք ձմեռային նախապատրաստական փուլն անցկացրին առաջնության մասնակից այլ թիմերի հետ, եւ միայն «Գանձասարը» մնաց բացահայտ պարապուրդի մեջ` առանց լուրջ նախապատրաստական քայլեր անելու:
Բարեբախտաբար, թե՛ կոմբինատը, թե՛ ֆուտբոլային ակումբը եւ թե՛ Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան շահագրգռվածություն դրսեւորեցին հանգույցն արձակելու համար: Փետրվարի 25-ին, որոշ ուշացումով, սակայն ոչ վերջնականապես ուշացած, ՀՖՖ-ն հրավիրեց գործկոմի արտահերթ նիստ` բոլոր կողմերի մասնակցությամբ: Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց ֆուտբոլային ակումբը իրավաբանորեն ներառել «ԶՊՄԿ» ՓԲԸ կառուցվածքի մեջ, եւ որպեսզի այն համարվի նախկինի իրավահաջորդը (այլապես թիմը ստիպված կլիներ բարձրագույն խմբի փոխարեն հանդես գալ առաջին խմբում), հանդես կգա «Գանձասար-Կապան» անվան տակ, ինչին պետք է համաձայնություն տան «Գանձասար» ֆուտբոլային հկ-ն ու «ԶՊՄԿ» ՓԲԸ-ն:
Հանրապետության ֆուտբոլային պատիվը փրկելու, ֆուտբոլասերների ցանկությանն ընդառաջելու, մանկապատանեկան ֆուտբոլի զարգացումը խթանելու այս ջանքերն ապարդյուն չանցան:
Առաջնության գարնանային փուլի մեկնարկը տրված է, թիմերը մեկական հանդիպում են անցկացրել: «Գանձասար-Կապան» թիմի առաջին խաղը հետաձգվել է, թիմը խնդրել է ՀՖՖ-ին հետաձգել նաեւ 2-րդ խաղը, ինչը հարգվել է, որպեսզի գոնե հասցնի երկշաբաթյա ուսումնամարզական հավաք անցկացնել:
«Գանձասար-Կապանի» մարզիչ է նշանակվել 70-ականների «Արարատի» ֆուտբոլիստ Սամվել Պետրոսյանը, ով տարիներ առաջ գլխավորել է «Գանձասարի» մարզչական շտաբը: Ըստ «Ֆուտբոլ-պլյուսի»` նոր թիմը հիմնականում հանդես կգա առանց օտարերկրացիների, կկոմպլեկտավորվի հայ ֆուտբոլիստներով եւ առայժմ կօգտվի «Գանձասարի» ենթակառուցվածքներից, իսկ ակումբի նոր տերերը խոստացել են էականորեն ավելացնել ֆինանսավորումը: