Գարնանային փուլը սկսվեց պարտությամբ
Մարտի 2-ին եւ 3-ին մեկնարկեց ֆուտբոլի Հայաստանի առաջնության բարձրագույն խմբի գարնանային փուլը։ Կապանի «Գանձասար-Կապանը» առաջնության այս փուլն սկսում է յոթերորդ հորիզոնականում` 17 հանդիպումից հետո վաստակելով 22 միավոր (վեց հաղթանակ, չորս ոչ ոքի, յոթ պարտություն)՝ գնդակների 19։16 հարաբերությամբ։
Մինչեւ խաղաշրջանը սկսվելը թիմը երկու ուսումնամարզական հավաք է անցկացրել սկզբում` Կապանում, ապա թուրքական Անթալիայում։ Այդտեղ թիմն անցկացրել է ընկերական չորս հանդիպում՝ հաղթելով Ուկրաինայի ֆուտբոլի պրեմիեր լիգայում հանդես եկող «Դեսնա» ակումբին, իսկ երեք խաղ ավարտելով ոչ ոքի։ Ամեն դեպքում այս հանդիպումներում կարեւորն արդյունքը չէ, այլ խաղային տարբեր օղակների փոխհամագործակցության ստուգումն է եւ ֆուտբոլիստների անհատական ունակությունների բացահայտումը։ Թիմն ունի համալրումներ, նաեւ` կորուստներ։ Մասնավորապես, «Գանձասար-Կապանը» համալրվել է արտասահմանցի երեք ֆուտբոլիստով` Ալեքս Մարտին Մագայանես Բրոգի (Պերու), Ժորժե Միգել Ֆեյոշա Չուլա (Պորտուգալիա), Կլիվ Ջունիոր Ռուպիյա (Զիմբաբվե)։ Թիմ է վերադարձել Գեղամ Հարությունյանը, ով միշտ աչքի է ընկել ռմբարկուի հատկանիշներով։
Առաջնության գարնանային փուլից առաջ հաճախ էր քննադատության ենթարկվում հայկական թիմերի կողմից արտասահմանցի ֆուտբոլիստների ձեռք բերելու գործելակերպը, բայց այն մնաց խոսակցությունների մակարդակում։ «Գանձասար-Կապանում» այժմ հանդես են գալիս հինգ լեգեոներ եւ 16 տեղացի (ոչ կապանցի) ֆուտբոլիստ։
Ինչեւէ, առաջնության 21-րդ տուրում Կապանի անվամբ հանդես եկող թիմն ազատ էր խաղից, քանի որ առաջնության մասնակիցների թիվը կենտ էր (9), իսկ 22-րդ տուրում մարտի 6-ին Ավանի ֆուտբոլի ակադեմիայի խաղադաշտում «հյուրընկալեց» առաջնության առաջատար Երեւանի «Ալաշկերտին»։ Հյուրընկալելը չակերտների մեջ է առնված, քանզի ինչպես երեւում է, «Գանձասար-Կապանը» շարունակում է տնային հանդիպումներն անցկացնել մայրաքաղաքում` կապանցի հանդիսականին զրկելով խաղադաշտում ֆուտբոլ դիտելու հաճույքից, թեպետ 2018 թ. հուլիսի 5-ին հանրապետության վարչապետի տված խոստմանը, թե` ֆուտբոլը շատ արագ կվերադառնա Կապան։
Ձմեռային արձակուրդից հետո առաջին հանդիպումն անցկացնող «Գանձասար-Կապանը» 2։4 հաշվով զիջեց Ալաշկերտին։