Գեղանկարչական սիմպոզիում՝ նվիրված Ակսել Բակունցի 125-ամյակին
Մեծանուն արձակագիր Ակսել Բակունցի ծննդյան հոբելյանական 125-ամյակի առթիվ Հայաստանի նկարիչների միության Սյունիքի բաժանմունքի ղեկավար Արամ Մաշուրյանի և ԵՉարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարանի մասնաճյուղ ԱԲակունցի տունթանգարանի նախաձեռնությամբ կազմակերպվել է գեղանկարչական պլեներային սիմպոզիում։
Մայիսի 5–ից 9–ը հանրապետությունում ճանաչված նկարիչներ Արմեն Լոռենցը, Արա Հայթայանը, Սամվել Չիբուխչյանը, Հրաչյա Սաֆարյանը, Գոռ Աբրահամյասնը, Լորիկ Մինասյանը, Արտաշես Աբրահամյանը ժամանել ու մասնակցել են միջոցառմանը։ Նրանք Գորիսի տարածաշրջանի տարբեր հատվածներում, չնայած եղանակային անբարենպաստությանը, վրձնել են բազմաթիվ գեղանկարչական էտյուդներ, որոնք հոբելյանական միջոցառման ընթացքում կցուցադրվեն թանգարանում։
Ավելին՝ նրանցից յուրաքանչյուրը մեկ նկար կնվիրի թանգարանին՝ հարստացնելով ֆոնդային հավաքածուն։
Նախագծի իրականացումը հովանավորվել է Գորիսի «Միրհավ» և «Մինա» հյուրանոցների տնօրինության կողմից, որի համար հայտնում ենք խորին շնորհակալություն։