Գորիսի պետական համալսարանի ռեկտորատի նիստը
Հունիսի 21-ին տեղի է ունեցել Գորիսի պետական համալսարանի ռեկտորատի հերթական նիստը, որն անցել է աշխատանքային բնականոն մթնոլորտում:
Ներկայացվել է ռեկտոր Արտյուշա Ղուկասյանի նույն օրվա հրամանը՝ ճարտարագիտության եւ տնտեսագիտության ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնակատար Տիգրան Վանդունցին (իր դիմումի համաձայն) աշխատանքից ազատելու մասին:
Ռեկտորի մեկ այլ հրամանով համալսարանի ճարտարագիտության եւ տնտեսագիտության ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնակատար է նշանակվել Մարգարիտա Առուստամյանը:
Ռեկտորի այդ հրամաններն ընդունվել են ի գիտություն:
Այնուհետեւ քննարկվել է ԳՊՀ-ի ինստիտուցիոնալ հավատարմագրման գործընթացի հերթական փուլի՝ թերությունների վերացման ընթացքը:
Արտյուշա Ղուկասյանը նշել է, որ ԳՊՀ ինստիտուցիոնալ հավատարմագրման գործընթացի հերթական փուլի՝ թերությունների վերացման պլանի իրականացման շրջանակում 2018թ. հունիսի 22-23-ը Գորիսի պետական համալսարանում կրթության փորձագետների կողմից կանցկացվի երկօրյա սեմինար, որի քննարկումների առանցքում կլինի ԳՊՀ 2018-22թթ. ռազմավարական ծրագիրը, ինչը պետք է առավելագույնս լինի իրատեսական եւ ընդգրկի բոլոր չափանիշների գծով թերությունների շտկման վերաբերյալ առաջադրված դրույթները:
Ռեկտոր Արտյուշա Ղուկասյանը, հիմք ընդունելով ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքի 226 հոդվածի դրույթները, պահանջել է ՀՀՄ ֆակուլտետի դեկան Մհեր Քումունցից՝ ներկայացնել գրավոր բացատրություն՝ հատկապես վերջին շրջանում մամուլի տարբեր հարթակներից ԳՊՀ ղեկավարության մասին ապատեղեկատվություն տարածելու, ուսումնադաստիարակչական աշխատանքներ իրականացնող պաշտոնյաի գործառույթներին անհամատեղելի արարքներ կատարելու համար:
Ռեկտորատի նիստում անդրադարձ եղավ 2017թ. նոյեմբերին հայտարարված ԳՊՀ հումանիտար եւ հասարակագիտական մասնագիտությունների ֆակուլտետի դեկանի ընտրություններին, ընտրություններին նախորդած իրադարձություններին, այդ առիթներով ԿԳ նախարարություն ներկայացված փաստաթղթերին, որոնց վերաբերյալ պարզաբանում պետք է տար ռեկտորը:
Արտյուշա Ղուկասյանը պարզաբանեց, որ երկրում իրավիճակի փոփոխության ու ԿԳՆ-ում կադրային փոփոխությունների պատճառով հնարավոր է, որ վերստին անդրադարձ կկատարվի այդ փաստաթղթերին: